Vlada austrijske pokrajine Salcburg odlikovala je ordenom za zasluge Zorana Šijakovića, osnivača Kulturnog udruženja “Danica” iz Braunaua za njegov doprinos kulturi i dosadašnji stvaralački rad.
Šijakoviću je orden na organizovanoj svečanosti uručio dr Vilfrid Haslauer, guverner pokrajine Salcburg.
– Ovo visoko priznanje je zapravo ukazivanje naše ogromne zahvalnosti Šijakoviću za njegov dosadašnji rad – istakao je Haslauer.
On je naveo nekoliko projekata iz Šijakovićevog stvaralačkog opusa. Tako je podsetio na projekat pozorišne predstave “Jelena i Jozef”, “Kafana kod Jeremije”, “Ti, ja i Vuk”, zatim koncertne programe kao što su “Muzički duel”, “Četrdeset godina beogradskog ansambla Narakord” i “Airs Serbes
– Srpske arije “, Zoranov angažman u Salzburškoj filharmoniji kao i brojne nastupe i koncerte sa muzičkim ansamblom “Danica” širom Evrope.
Posebnu pažnju Haslauer je posvetio muzejskoj postavci “Srbi u Braunauu – 100 godina”, koja je u Austriji doživela neočekivano veliki uspeh.
Zahvaljujući na odlikovanju, Šijaković je istakao da odrastajući u Novom Sadu nije ni pomišljao da će jednog dana živeti u Austriji, a kamoli da će se u njoj baviti umetnošću ili politikom.
– Odlikovanje koje mi je uručeno čini me veoma ponosnim, tim pre jer njime postaje jasno da višegodišnji uporni rad nije ostao neprimećen. Ostvarenja koje je u svom obraćanju pomenuo guverner Haslauer svakako ne bi bila moguća bez učešća muzičara, glumaca, pisaca i drugih kreativnih glava sa kojima sam sarađivao tokom dosadašnjeg stvaralaštva. Dugujem veliku zahvalnost ljudima koji su me na bilo koji način podržali na mom životnom ili stvaralačkom putu i rekao bih da značajan deo odlikovanja pripada upravo njima – kazao je Šijaković.
On za “Vesti” ističe da su marljivost, lepo vaspitanje i obrazovanje, esencijalne stvari u životu.
– Podrška sredine pri tome igra važnu ulogu. Bez takve podrške čovek teško može biti zadovoljan, srećan i uspešan – naglašava Šijaković.
On je rođen u Novom Sadu i od ranog detinjstva se bavi muzikom i raznim vidovima umetnosti.
Igračku karijeru započeo je u KUD “Pavel Jozef Šafarik”, čiji je kasnije bio dugogodišnji solista. Devedesetih se preselio u Austriju i nastavio umetničku karijeru u Salcburgu, gde je osnovao udruženje “Danica”.
– Udruženje je dobilo naziv po istoimenom almanahu, koji početkom devetnaestog veka piše i uređuje Vuk Stefanović Karadžić, živeći i stvarajući na današnjem prostoru Austrije – objašnjava naš sagovornik
Svojom aktivnošću, interesantnim sadržajima i ozbiljnim dostignućima, “Danica” zauzima značajno mesto na kulturnoj sceni Austrije. Udruženje je od nastanka 1999. godine ambasador kulture i predstavnik pomalo zapostavljenih i zaboravljenih vrednosti kroz dva ansambla muzički i igrački.
“Kafana kod Jeremije”
Zoran je kao solista ansambla “Danica”, koji je sastavni deo udruženja gostovao na skoro svim značajnijim binama širom Evrope.
– Taj ansambl jedan je od retkih interpretatora srpske izvorne narodne i starogradske muzike u zapadnoj Evropi. Osim virtuoznosti na autentičnim instrumentima i višeglasnog pevanja, karakteriše ga i višejezično izvođenje pesama, što nam je dalo dodatnu autentičnost i otvorilo vrata raznih festivala.
Prvi članovi ansambla bili su nekadašnji studenti salcburškog univerziteta Mocarteum, koji sad žive i rade širom sveta. Tako ansambl u međuvremenu broji više od 30 saradnika.
– Ukazujući na značaj kafane u srpskoj istoriji 2009. smo osmislili muzičko-scenski igrokaz “Kafana kod Jeremije”, a 2012. godine projekat Kultura u kafani i krenuli u obilazak ugostiteljskih objekata širom Evrope i Srbije. Nastupajući u njima, upoznavali smo ne samo nova prostranstva i gradove, već i lokalne umetnike, kafandžije i naravno goste – objasnio je Šijaković.
– Jedno od interesantnijih druženja odigralo se u novembru 2016. u Bavarskoj, u mestu Malhing, u poznatoj kafani Alte Post, koja datira još iz 1436. godine i nalazi se pod zaštitom nemačke države – ističe Šijaković i dodaje da im je drag i nastup u kafani “Car Lazar” u Čačku, koja je osnovana 1883. godine.
Brojne nagrade
Šijaković je za dosadašnji kreativni rad već dobio brojne nagrade, među kojima su Zlatna značka Ministarstva za dijasporu i Kulturno-prosvetne zajednice Srbije, Fairneš Anjard
i Culture connected Ministarstva kulture Republike Austrije, priznanje za humanitarni rad Florian austrijske pokrajine Gornja Austrija. Među priznanjima su i odlikovanje za kulturu Gornje Austrije, godišnja povelja Matice iseljenika i Srba u regionu i druge nagrade.
Nosilac je zvanja ambasadora integracije Austrije, koje mu je dodeljeno na inicijativu tadašnjeg ministra inostranih poslova, a sada kancelara Sebastijana Kurca i zvanje Majstora umetničke gilde IKG, čime se Šijaković stavlja u ravan sa značajnim imenima iz sveta kulturnog stvaralaštva, slikarstva i muzike.
Uspešan i u politici
Šijaković je 2004. otpočeo i političku karijeru kada je prvi put izabran u saziv Gradske skupštine Braunaua. Danas je jedan od vodećih političara tog austrijskog grada i obavlja između ostalog funkciju gradskog sekretara za kulturu.
Nasledio dedu
– Interesovanje i osećaj za muziku nasledio sam od dede po majci, poznatom frulašu iz Župe Ranku Čevrljakoviću. Deda nažalost nije živeo u mirnodobsko vreme, pa su iza nega ostala ratna odlikovanja i legenda da bez njegovog “svirajčeta” nije moglo da prođe nijedno čestito veselje. Imao sam na koga da se ugledam, a i siguran sam da bi deda Ranko svakako bio ponosan na dostignuća svog unuka – kaže Zoran Šijaković.