Obe auto-kompanije su izgubile bitku u odnosima sa javnošću, krijući đubre ispod tepiha, pa više nismo sigurni koliko se i kojih automobila povlači iz prodaje i zašto, da li je zvanično objavljena brojka konačna, hoće li uslediti nekakve zvanične sankcije ili će se buka dizati samo kada se istope kompanijski profiti? Je li to na pomolu krah japanske auto-industrije? Kriza svakako jeste.
Oba proizvođača bila su sinonim za kvalitet, poverenje i sigurnost, ali je sada to poverenje fundamentalno uzdrmano, pa se i Japancima ljulja pod nogama. Sve je počelo sa problemima sa gas papučicom na najpopularnijem hibridu "Tojota prius" (vozi ga i osnivač kompanije Apple, Steve Jobes).
Uzrokovali su udese sa tragičnim posledicama (poginulo je najmanje 19 ljudi) i posle toga se lavina još jače obrušila.
Tako smo došli do cifre od devet miliona automobila i kamiona koji će širom sveta biti povučeni iz prodaje. Zbog problema sa kočnicama iz prodaje će biti povučeno i 7.300 "Tojota kamri" i još 437.000 "prius" i "leksus" najnovijih hibrida.
Nekako u isto vreme stigla je i vest iz "Honde", o povlačenju iz prodaje skoro milion vozila "civik", "akord" i CRV, čiji su problemi u dijapazonu od vazdušnih jastuka koji se naprasno otvaraju, do kočnica koje ne koče.
I sada bi dokonom čoveku svašta moglo pasti na pamet. Posle skoro totalnog kraha američke auto-industrije, "Tojota" je postala svetski proizvođač broj jedan. Zagovornici teorija zavere mogli bi pomisliti da se ovo sada neko zaverio protiv vrednih, preciznih i inovativnih Japanaca. Činjenice, međutim, govore drugačije.
Poznato je da je u japanskom svetu biznisa najslabija karika rešavanje neočekivanih problema, tj. menadžment u kriznim situacijama. Spore reakcije rukovodstva, prikrivanje činjenica i zataškavanje situacije je manir među Japancima, koji, u želji da izbegnu sramotu, najčešće beže od odgovornosti.
Primera je mnogo, od "Šarpovih" mašina za veš koje su se palile, do "Micubiši" televizora koji su eksplodirali, ali su automobili koji se ne zaustavljaju ipak prevršili svaku meru. Predstavnici "Tojote" su pozvani na saslušanje u Kongres i Senat, moraće da se tamo dobro preznoje. Zakazano za sredu, znojenje je za kratko odložila snežna mećava koja već danima parališe Vašington.
Popraviće Japanci automobile, srediće oni i stvar sa advokatima, oštećenim kupcima i prodavcima automobila, ali niko više ne garantuje da će uspeti da povrate imidž koji su do sada imali.
Mediji će ih saletati, sve češće će upirati prstom u gospodina Tojodu, unuka osnivača, i zamerati mu da mu naklon nije bio dovoljno dubok, a i da mu namere nisu najiskrenije. Poklopac je podignut, smrad se sve više širi.