Sjedinjene Države, zajedno sa svojim partnerima, nameravaju da privedu pravdi predsednika Belorusije Aleksandra Lukašenka, rekao je savetnik američkog predsednika za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan.
Kako je saopštila Bela kuća, Saliven je u razgovoru sa bivšim kandidatom za predsednika Belorusije Svetlanom Tihanovskom jasno stavio do znanja da će Sjedinjene Države, u koordinaciji sa EU i drugim saveznicima i partnerima, raditi na tome da Lukašenkov režim odgovara za incident sa avionom “Rajan erom”.
Savetnik američkog predsednika je osudio ovaj incident i hapšenje osnivača informativnog portala “Neksta”, Romana Protaseviča. On je zatražio da opozicioni aktivista odmah bude pušten, kao i drugi politički zatvorenici u Belorusiji.
U saopštenju se navodi da je Salivan, u ime SAD, dao snažnu podršku zahtevima beloruskog naroda u vezi demokratije, ljudskih pravi i osnovnih sloboda i naglasio potrebu za „održavanjem (u Belorusiji) slobodnih i poštenih izbora pod nadzorom OEBS-a radi rešavanja trenutne krize“.
Ranije je Evropski savet pozvao evropske aviokompanije da izbegavaju da lete iznad Belorusije i saopštio da očekuje od Međunarodne organizacije za civilnu avijaciju da hitno istraži gore navedeni incident. Lideri država EU su se založili za uvođenje novih sankcija Belorusiji.
Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk
Avion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacije o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.
Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora.
Praksa prinudnog sletanja aviona dešavala se i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.
Da da, to sa Evom Moralesom nije isto, to je drugo, kazze Dzen Psaki amerikanka …