"NIS je od strane nezavisne revizorske kuće procenjen na 2,2 milijarde evra, a prodat je za 400 miliona. Stoga tražimo razliku između onoga što je Vojvodina tom prodajom prihodovala i cene koju je realno trebalo da NIS ima. Ta razlika iznosi 840 miliona evra", rekao je Bogaroški za novosadski "Dnevnik".
Po njegovim rečima, to obeštećenje ne treba da plati kupac nego onaj ko je prodao NIS po ceni nižoj od realne.
"Postoje dva načina da se to nadoknadi Vojvodini koja je praktično izgradila NIS i na čijoj teritoriji se nalazi 90 odsto nafte i gasa", kazao je Bogaroški.
Jedan je da Srbija iz budžeta prebaci novac budžetu Vojvodine, a drugi je da Vojvodina preuzme udeo od oko 20 odsto u NIS-u koji je Srbija zadržala.
Dodao je i da rudna rente mora da se poveća jer je u Srbiji ona najniža u Evropi.
"Kod nas se ubrzano eksploatišu nafta i gas, a za to se plaća renta daleko niža nego bilo gde", rekao je on i naveo da u susednim zemljama nema niže rudne rente od 11 odsto, a u Srbiji je tri odsto, dok je u Rusiji rudna renta između 20 i 30 odsto.
Bugaroški smatra i da rudna renta mora da se oporezuje u skladu s evropskim standardima, a da najveći deo tog novca mora da ostane lokalnoj samoupravi na čijoj teritoriji se crpe nafta i gas.
Međutim, u Srbiji najveći deo rudne rente ubire država, "a nešto sitno ostaje opštinama", rekao je Bogaroški.
LSV je prošle sedmice saopštila da će pregovore o rekonstrukciji Pokrajinske vlade nastaviti pod uslovom da Skupština Vojvodine hitno zatraži obeštećenje za Vojvodinu zbog prodaje NIS-a.