Lov na Putina

0

Ruski predsednik traži mesto

Ruski predsednik Vladimir Putin vodio je juče u Brizbejnu, na marginama samita G20, odvojene razgovore sa premijerom Italije Mateom Rencijem, predsednikom Francuske Fransoa Olandom i britanskim premijerom Dejvidom Kameronom, a glavna tema bili su njihovi bilateralni odnosi u svetlu krize u Ukrajini.
Ruski predsednik i italijanski premijer izrazili su zabrinutost zbog porasta napetosti na jugoistoku Ukrajine, saopštio je portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov.
– Putin je prihvatio poziv Rencija da poseti izložbu EXPO, koja se u maju održava u Milanu – kazao je Peskov.

Podrška
Lideri zemalja BRIKS osudili su antiruske sankcije i smatraju ih nelegalnim. O tome je na marginama samita G20 u Brizbejnu govorio savetnik predsednika Rusije o pitanjima spoljne politike Jurij Ušakov. On je istakao da lideri BRIKS-a smatraju zapadne sankcije kršenjem povelje UN i nanose štetu ekonomiji.
– Mi nismo pokrenuli ovo pitanje sami. Lideri su to rekli bez ikakvog nagoveštaja sa naše strane – rekao je Ušakov. On je takođe istakao da Rusija nije uključena u problem eskalacije situacije u Ukrajini.

Imena su "toplija"
Domaćin skupa, australijski premijer Toni Abot, pokušao je da ublaži tenzije u Brizbejnu, gradu gde traju protesti protiv skupa Grupe 20, zamolivši lidere da se međusobno oslovljavaju po imenima, a ne prezimenima, kako bi se stvorila toplija atmosfera.
"Bilo bi lepo da se zovemo imenom, jer bez obzira na naša neslaganja, mislim da treba da među nama postoji više ljudske topline", rekao je Abot.
Pored odnosa Rusije i Zapada, na zvaničnom dnevnom redu su podsticanje privrednog rasta u svetu, povećanje pouzdanosti bankarskog sistema i sprečavanje multinacionalnih kompanija da izbegavaju plaćanje poreza.

Ruski predsednik je u Brizbejnu razgovarao i sa svojim francuskim kolegom Fransoa Olandom. Putin je izjavio da države ne smeju da dopuste da se nestabilnost u svetu odrazi na bilateralne odnose.
– Danas ima mnogo turbulentnih momenata u svetu i naše pozicije nisu po svim pitanjima iste. Tim pre, korisno je da se sastanemo i razgovaramo o svim pitanjima, kako bismo učinili sve da umanjimo rizike i negativne posledice na bilateralnu saradnju – rekao je Putin.
Oland smatra da "turbulencije u politici neće trajati dugo".
– Naša dužnost je, kao što smo rekli u Normandiji, da učinimo sve kako bismo rešili trenutnu situaciju u Ukrajini i drugim delovima sveta. Mi ulažemo velike napore u tom pravcu, i nastavićemo da radimo na tome zajedno sa (nemačkom) kancelarkom Angelom Merkel i predsednikom Ukrajine (Petrom
Porošenkom) – rekao je Oland. Dvojica lidera su, navodno, izbegla aktuelni zaplet sa zaustavljanjem isporuke francuskih brodova mistral Rusiji – javili su ruski mediji iz Brizbejna.
Posle sastanka u hotelu Hilton, Putin i Oland su seli u isti automobil i uputili se ka Galeriji savremene umetnosti, gde je održan prijem. Ruski mediji prenose da se Oland obraćao Putinu na "ti" i oslovljavao ga je sa "dragi Vladimire".
Putin je razgovarao i sa britanskim premijerom Dejvidom Kameronom, koji je prethodnih nekoliko dana izjavljivao da Britanije ne želi novi hladni rat, ali je bio jedan od najglasnijih kada je reč o uvođenju novih antiruskih sankcija.
Razgovarali su o suštinskim razlozima spora između Rusije, SAD i velikog broja evropskih zemalja, preneo je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here