Šutanovac je, posle polaganja venaca na spomenik komandantu 204. lovačko-avijacijskog puka pukovniku Milenku Pavloviću, rekao da je Pavlović simbol otpora i svih heroja koji su dali život za slobodu Srbije i simbol onih koji su i danas spremni da daju svoj život za slobodu.
"Danas, 11 godina nakon početka bombardovanja, Srbiju želimo da vidimo kao savremeno i moderno društvo, kao zemlju u integracijama, članicu Evropske unije, kao zemlju koja želi da svoje heroje promoviše u fabričkim halama, u školama, na poslu i u drugim takmičenjima", istakao je Šutanovac.
Srbiju želimo da vidimo i kao zemlju koja hoće da obezbedi stabilnost i mir kako u regionu, tako i putem mirovnih operacija širom sveta, dodao je on.
Vence na spomenik Pavloviću, kao i spomenik palim borcima valjevskog kraja od 1990. do 1999. godine su, pored Šutanovca, položili načelnik Generalštaba Vojske Srbije general-potpukovnik Miloje Miletić, Pavlovićeva porodica, predstavnici Ministarstva za rad i socijalnu politiku, grada Valjeva i boračkih udruženja. Pukovnik Pavlović je poginuo 4. maja 1999. godine u avionu mig 29 koga je oborio NATO iznad Valjeva, gde je rođen.
Rat koji se nije zvao "rat"
![]() Slike poginulih vojnika stoje na kamenim blokovima na Straževici
Zamenik predsednika Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i predsednik Skupštine grada Beograda Aleksandar Antić položili su vence na spomen obeležje "Glasnik" na Straževici u Rakovici kraj Beograda.
"Ne smemo zaboraviti one koji su svoje živote dali za odbranu zemlje, ali ni civilne žrtve, a posebno moramo brinuti o porodicama više od 1.000 vojnika i pripadnika policije koji su stradali tokom NATO bombardovanja 1999. godine", rekao je Dačić.
Vence su položile kolege i porodice srpskih vojnika Vladimira Vujovića i Vlastimira Lazarevića, koji su pre 11 godina, tokom bombardovanja živote izgubili u jednom od 34 bombaška napada na Straževicu. Vojnici 210. bataljona veze Vojske Srbije su u znak sećanja na poginule kolege 2000. godine podigli spomenik "Glasnik" na Straževici. "Okupljaćemo se svake godine kako bi sačuvali uspomene na stradale, jer njihovi životi ugrađeni u budućnost Srbije", rekao je komanadant tog bataljona potpukovnik Aleksandar Jelić. "Bombardovanje Srbije je bila prva akcija NATO-a za 50 godina njegovog postojanja, koja nikada nije nazvana ratom, iako je na Srbiju bačeno više od 37.000 projektila, odnosno 20.000 tona eksploziva , uključujući zabranjena eksplozivna sredstva", dodao je Jelić. |