List navodi da se, sudeći po veličini lobanje, pretpostavlja da je predator kojem je pripadala bio dug čak 16 metara i težak do 12 tona.
Pliosauri su vrsta plesiosaura, grupe džinovskih morskih reptila koji su živeli pre 150 miliona godina, otprilike u isto vreme kada su na kopnu živeli dinosaurusi. Imali su kratak vrat i dugačku glavu, nalik na krokodile, sa izuzetno snažnim vilicama i oštrim zubima.
Ričard Forest, stručnjak za plesiosaure, ističe da je ovo otkriće posebno po tome što je lobanja sačuvana skoro u celosti, što do sada nije bio slučaj.
Stvorenje čija je lobanja pronađena je bilo toliko snažno da bi čoveka progutalo u zalogaju, a tiranosaurusa, jednog od najvećih kopnenih mesoždera svih vremena, pojelo bi za doručak, ističe Forest.
Iako tačna veličina ovog pliosaura još uvek ne može da se utvrdi, stručnjaci smatraju da bi on mogao da se takmiči za titulu najvećeg stvorenja na svetu sa fosilima otkrivenim na arhipelagu Svalbald u Arktičkom okeanu, severno od Evrope, i u Meksiku, koji su, kako se pretpostavlja, bili dugi 15 metara.
Novootkrivena lobanja će se sada detaljno analizirati, a potom pripremiti za izlaganje u muzeju pokrajine Dorset, piše "Gardijan".