Unezvereni, pokušavajući da nađu ostatak porodice išli su od hale do hale. Radnike Crvenog krsta, lekare i ostale koji su došli da pomognu pitali su samo jednu stvar – hoće li se izliti Sava, a pričali su o stvarima o kojima se ledi krv: zarobljenoj deci u školi, leševima koji plutaju ulicama, čamcima koji su se prevrnuli.
Evo kako pomoći ugroženima u poplavama |
Živku Kovačević (80) vojnici su izneli kroz prozor. Smirena je jer su joj troje dece, šestoro unučića i sedmoro prauničića dobro.
Puno bolesnikaDr Ana Ješić
– Puno je hroničnih bolesnika koji kod sebe nemaju terapiju. Iz Doma zdravlja Zvezdara smo poneli sve, imamo i pedijatra u ekipi. Jedan pacijent je poslat u bolnicu, drugi je na hemodijalizi – ispričala je dr Ana Ješić, koja se brine o Obrenovčanima smeštenim u Basket lendu. |
Devojčica Nađa Paunović iz Dudova u Basket lend je stigla pre roditelja. Došla je sa tetkom iz Nemačke i njenim malenim sinom, a mama i tata su joj ostali da sačekaju sledeći čamac.
– Naše naselje je otišlo. Tata i mama su ostali da pomognu, i sada ih čekam da se nađemo, ispričala je ova 12-godišnjakinja.
– Tu nema šta da se priča, ljutito je odgovorila Lepa Marjanović ljuljajući bebu Hanu. Razumljivo. Od njene kuće u naselju Uljarice nad vodom se vidi samo vrh krova. Sve ostalo je nestalo.
– Trebalo je da se na vreme reaguje. Predsednik opštine se slika sa Tomislavom Nikolićem, a ostalo nije važno. Nisu oni ništa pripremili, tako im recite. Priprema se pre poplave. A ne hiljadu kanala zečepljeno, sve začepljeno, brane pucaju, šta je ovo – sa suzama u očima priča ova baka, koja je do Beograda došla sa snahom Danijelom i dve unuke.
Litar vode sto dinara– Pokupili su nas sve u subotu ujutru. Imali smo najosnovnije, jer smo kupili i vodu i hleb. Ali su dizali cene, katastrofa. Litar i po vode je bio 100 dinara. Muž i ja smo kupili stan na kredit na 25 godina. Kako ćemo da ga plaćamo, kada nemamo stan, zamišljeno je ispričala Danijela Marjanović. |