Liker od banane opio Hercegovce i Crnogorce

0

Srna
Pravio bi on i rakiju od banane, ali niko nema toliko voća: Sve Dragišine rakije i likeri
 

Iako žive u Trebinju, ovaj bračni par ideje za dobru kapljicu pronalazi dvadesetak kilometara od grada, u selu Nudo, gde grade kuću, u kojoj uz pucketanje vatre, probavaju sastojke i uspevaju da nađu pravi ukus i zadovolje svoje mušterije.

Dragiša kaže da je "pogodak"  postigao sa likerom od banane, koji mu je doneo  solidnu zaradu, napominjući da svako ko proba – dolazi po novu flašu.

– S obzirom da se već trideset godina bavim pčelarstvom, često sam išao na sajmove i izlagao. Ja bih se  vraćao sa zahvalnicom, dok bi moji sugrađani, koji su predstavljali pića, brojali usput novac – kaže Dragiša.

Tada je došao na ideju da i on nešto osmisli i dođe do zarade,  što mu je omogućio liker od banane. Osnova za ovo piće su med i domaća rakija od 50 stepeni. To se zatim "sjedinjuje", a posle toga se stavlja u posudu u kojoj su  banane i par meseci meša, dok se sav miris iz banane ne izvuče.

– Liker je napravljen kao malo jači, od 50 stepeni, jer nisam želeo da naše dame ostanu uskraćene za dobru kapljicu, a one su mi i najbolje mušterije – u šali kaže Dragiša.

Uz još nekoliko sastojaka, koji ostaju tajna, te degustaciju i sugestiju komšija,  nastaje odličan liker od banana koji dostiže cenu do 15 evra. Ovaj "slatki proizvod", osim Hercegovaca, najviše kupuju Crnogorci, ali i turisti koji dolaze u Trebinje.

Dragiša planira i proizvodnju  rakije od banane, ali mu problem predstavlja to  što ovo južno voće ne može da nađe u odgovarajućim količinama. Sem toga, banane treba da su dobre i zrele za ovakvo piće.

– Banane, u potrebnim količinama, a to je oko 300 kilograma, ne mogu da nađem ni u jednoj hladnjači. Tražio sam u Podgorici i Nikšiću, čak sam se obraćao i ljudima koji drže diskonte, ali za sada je nema – ističe Jovanović.

Osim mnogobrojnih likera, među kojima su i oni od višnje, koprive, kajsije, oraha, mente, na policama porodice Jovanović nalazi se kvalitetni med u saću, kandirano voće i razne rakije.

Dragiša je poznat kao veoma kreativan domaćin, ali je svojim novim proizvodom iznenadio sve. Brdo iznad kuće krasi mala "crkva" koju je napravio od košnica, okružena sa osamdesetak pčelinjih društava.

– Crkva je simbol vere i želeo sam da se nalazi baš na ovom mestu, za blagostanje i dobar rod pčela koje su i simbol ovog kraja – kaže Dragiša i napominje da ta "crkva" ima vrata, prozore, krov, zvonik i krst.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here