Ritmom koji odudara od užurbanog gradskog života salaši, čarde i vinski putevi na obodima Novog Sada ubacuju u potpunu suprotnu dimenziju.
Oni osvajaju seoskim ambijentom, običajima, crkvama i gastronomijom, ali i prirodnim lepotama među kojima se ističe selo Banoštor gde je Dunav toliko lep i miran da se u njemu ogleda sunce. I svako naselje ima bar jednu crkvu i nekoliko podruma pića.
Na manje od desetak minuta vožnje od Novog Sada dolazi se u staro bačko selo Čenej, poznato kao naselje salaša – seoskih kuća razbacanih po vojvođanskoj ravnici, koje čuvaju duh prošlih vremena. U obližnjim naseljima Rakovac i Beočin nalaze se lepi, istoimeni srpski pravoslavni manastiri.
– Prateći obalu Dunava nailazi se na naselja Čerević i Banoštor, koji je poznat kao “selo sa dva sunca”. Ovaj naziv je dobio zbog odsjaja sunca na Dunavu, koji je posledica “susreta” moćne reke i padine Fruške gore – navode u TO Novi Sad.
U Futogu, naselju starijeg od Novog Sada, možete posetiti dve crkve: pravoslavnu Kozme i Damjana I rimokatoličku Presvetog Srca Isusovog, a potom uživati u opuštenoj atmosferi futoških čardi. Naselje je prepoznatljivo I po specijalnoj sorti kupusa, koja se pominje u spisima još u XVI veku I u čiju čast se početkom novembra organizuje “Futoška kupusijada”.
Na selo Begeč se naslanja zanimljivi Park prirode Begečka jama dok se Kovilj sa čak dve crkve, manastirom i rodnom kućom pisca i pesnika Laze Kostića, nalazi na obodu Koviljsko- petrovaradinskog rita. Obilazak završite u naseljima Kać i Budisava, konkretno u fenomenalnoj budisavačkoj Etno kući.
Tradicija u malom
Novosadski salaši, koji neguju tradicionalan način života i domaću hranu, mesto su gde možete da usporite vreme i uživate. Najpoznatiji su Salaš 137, Pajin, Brkin i Mitin salaš, svaki zanimljiv na svoj način.
Ženski manastiri
Srpski manastiri Beočin (XVI vek) u istoimenom naselju i novoosnovani Vaznesenja Hristovog u Kaću, ženske su bogomolje. U Beočinu se nalaze čudotvorna ikona Majke Božije i mošti najmlađeg svetitelja Varnave Nastića, a sestrinstvo u Kaću je poznato po izradi ikona, mozaika i crkvenog veza.
Švapska crkva
Osim Crkve Svetog Georgija, u Banoštoru se mogu videti ostaci zidina Rimokatoličke crkve Sv. Rudolfa koju je 1913. izgradio grof Rudolf Kotek iz Futoga. Meštani je zovu “švapska crkva”. Banoštor je inače tipično naselje vinara i vinogradara te je puno poznatih vinarija. Tu je i “Majkina radionica” za izradu suvenira.
Presveto srce Isusovo
Crkva srca Isusovog u Futogu, jedna od najmonumentalnijih katoličkih bogomolja u okolini, sagrađena je 1776/1908. godine. Futoški grof Hadik je podigao crkvu koja je kasnije porušena, a na njenom mestu je grofica Kotek sagradila današnji hram.
Etno kuća
U Budisavi, u blizini crkve sa tri zvona Velike Gospe (Blažene Device Marije) , nalazi se Etno-kuća sa postavkom koja verodostojno pokazuje kako su bile opremljene kuće većine stanovnika na prelazu iz XIX u XX vek.
Staro naselje
Čerević je staro naselje u čijem centru se nalazi rimokatolička Crkva Sv. Josipa iz XVIII veka, a u blizini je srpska pravoslavna Crkva Svetog Save izgrađena u stilu baroka. Naselje ima Zavičajni muzej i brojne vinarije.
Begečka jama
U Begečkoj jami, značajnom staništu ptica gnezdarica, nalaze se plaža, vikend naselje, ugostiteljski objekti i čuvena begečka “Čarda kod Braše”.
Pecanje na Arkanju
Za pecaroše postoji odličan teren Arkanj na starim rukavcima Dunava u okviru Koviljsko – petrovaradinskog rita.
Kako stići
Koordinate: 45°15’18” SGŠ; 19°50’41” IGD
Aerodrom “Nikola Tesla” (Beograd) – Novi Sad 70 km
Novi Sad – granični prelazi sa Mađarskom: Horgoš, Bački Breg i Kelebija (oko 120 km); sa Hrvatskom: Bačka Palanka, Batrovci i Bezdan (40, 90 i 112 km); sa Rumunijom: Srpska Crnja, Vatin i Kaluđerovo (101, 129 i 199 km); sa BiH: Sremska Rača 88 km
Novi Sad – Čenej 11.2 km, Beočin 17.6 km, Banoštor 23.4 km, Futog 11.8, Begeč 20 km, Kovilj 24 km, Budisava 17.6 km, Kać 8 km.