Milan Mitrović
Vrnjačka Banja

Vrnjačku Banju, ušuškanu u centralnoj Srbiji, mnogi smatraju kraljicom banjskog turizma zbog obilja lekovite vode, koje se koriste u lečenju brojnih bolesti. Osim za “termalno zlato”, mnogi znaju i za njen prelepi park sa “čudnim” drvećem, za most na kojem se i mladi i stari zaklinju na večnu ljubav kao i za statuu vrapca sa šajkačom i opancima.

Gotovo niko, međutim, ne zna ime simpatičnog dživdžana kao ni broj mostića. Taj nasmejani šaljivdžija što namiguje i sa jednim podignutim krilom kao da pozdravlja prolaznike zove se Gočko i zaštitni je znak ovog grada već 30 godina, odnosno od 1990. kada je Vrnjača Banja bila domaćin Igara bez granica. Iza njega žubori Vrnjačka rečica uzduž koje su šetališta s obe strane, spojene s čak 23 mostića.

– Vrnjačka Banja važi kao mesto za lečenje, ali i odmor, uživanje i kreiranje. Možete da je upoznate šetajući ili vozeći se čuvenim vozićem pored brojnih bašti restorana i barova duž rečice i atrakcija, uživajući u tišini i zvucima prirode. I sigurno ćete potvrditi svaki epitet koji krasi Banju, garantuju u Turističkoj organizaciji Vrnjačka Banja.

Oni koji su avanturističkog duha zadovoljiće porive na obližnjoj planini Goč. Za “umetnike u duši” tu su letnja pozornica “Danilo Bata Stojković” na Crkvenom brdu i Zamak Belimarković, stecišta brojnih umetničkih događaja u vrhunskom ambijentu.

U neposrednoj blizini Vrnjačke Banje nalaze se pravoslavne svetinje: manastir Žiča iz 1210. godine (ktitori Sveti Sava i Stefan Prvovenčani, na 30 km), ženski manastir Ljubostinja iz 1405. (zadužbina kneginje Milice, na 10 km), Studenica iz 1196. (zaostavština Stefana Nemanje, na 80 km), “Sveta Petka” (11 km) s Jerininim gradom (ostatak rimskog utvrđenja iz 4. veka). U blizini su i srednjovekovna utvrđenja: Maglič, Koznik, Ras, Brvenik, Jelac. Za ljubitelje “pića bogova”, vina, tu je aleksandrovačka Župa, čiji vinogradi se mogu obići, a proizvodi degustirati.

Banjali se i Stari Rimljani

Banja ima sedam termalnih izvora: Topla Voda, Slatina, Snežnik, Jezero, Beli izvor, Borjak i Vrnjačko vrelo, od kojih su prva četiri lekovita. Šuška se da su banjske izvore koristili Kelti, a sigurno je da su Stari Rimljani znali za delotvornost voda u lečenju nekih bolesti te su dolazili u Vrnjačku Banju na lečenje, nakon osvajanja Balkana. Dokaz je Rimski izvor, otkriven 1924, a u čijoj blizini su nađene kovanice sa rimskim imperatorima.

“Zaključaj” ljubav i baci ključ

Most ljubavi, čuveni mostić koji spaja dve strane Vrnjačke rečice. Na njemu zaljubljeni parovi kače katance sa svojim imenima kako bi zauvek očuvali svoju ljubav nakon bacanja ključa u reku. Za njega se vezuje interesantna priča o zaljubljenom paru Nadi i Relji koju će vam meštani rado prepričati. Tematski su i mostovi matematike s tablom na kojoj je formula zlatnog preseka, filmski “Ko to tamo peva” i daljinar s udaljenošću do nekih svetskih metropola.

Letnje rashlađenje

Tokom letnjih dana idealno rashlađenje pronalazi se na 12 kilometara od Banje na planini Goč uz planinske šetnje, vožnje bickla i kvadova po vrhunskim stazama. Jedna od njih vodi do najvišeg vrha planine Goč – Ljukten (1.216 m) s kog se pruža zadivljujući pogled.

Dvorac kulture

Zamak Belimarković, pored Crkve najstariji objekat u Banji, izgrađen je na padini iznad Tople vode po uzoru na italijanske dvorce. Pre 50 godina zamak je otkupljen od naslednika generala Belimarkovića i u njemu se danas nalazi Zavičajni muzej sa bogatom zbirkom.

Duh Japana

Japanski vrt, duh Zemlje izlazećeg sunca u srcu Vrnjačke Banje, jedan je od najmlađih, ali ništa manje važnih simbola grada. Napravljen je 2011. u nastavku centralnog banjskog parka, a uređen po japanskom konceptu.

Park lavirint

Jedna od glavnih atrakcija u Banji je lavirint-park formiran od 440 čempresa preko puta Japanskog vrta u centralnom parku. Dužina “hodnika” je 1,1 kilometar, dok je visina zidova od žive ograde oko dva metra i ima nekoliko ćorsokaka te je zato mesto na kojem se verovatno svi izgube na kratko.

Spomenik Lepom Gagi 

Gočkov grad posećuju brojni poznati ljudi iz sveta umetnosti, sporta, nauke, politike. Među gostima su bili i Ivo Andrić, Desanka Maksimović, Danilo – Bata Stojković, patrijarh Pavle, Novak Đoković i Dragan Nikolić, kojem je Banja podigla spomenik.

Kako stići?

Koordinate: 43’36’60” S, 2O’53’60” I
Aerodrom Beograd – Vrnjačka Banja 195km
Aerodrom Niš – Vrnjačka Banja 109km
Od Horgoša se uključiti na autoput E-75 (Beograd – Niš) do Batočine (315 km), gde se isključujete sa auto-puta i dalje nastavljate regionalnim putevima preko Kragujevca (24 km) i Kraljeva (53 km) i potom E-761 sa kog se isključujete do centra Vrnjačke Banje (još oko 23 km)

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here