EPA/Georgi Licovski
Aljbin Kurti

Bivši diplomata, a sada istraživač u Centru za geopolitiku Univerziteta Kembridž Timoti Les smatra da postoji snažan međunarodni pritisak da se postigne sporazum između Kosova i Srbije koji uključuje formiranje Zajednice srpskih opština u zamenu za priznanje Kosova od strane Srbije.

– Znamo šta oni žele – u slučaju Srbije, da osnuju ZSO bez priznavanja Kosova. A u slučaju Kosova, priznanje od strane Srbije bez osnivanja Zajednice srpskih opština. Znamo da postoji veliki diplomatski pritisak na Srbiju i Kosovo da pristanu na sporazum koji podrazumeva osnivanje ZSO u zamenu za srpsko priznanje Kosova, praktično kratkoročno i formalno dugoročno. I znamo da Zapad ima uticaj na obe strane, da odobri ili uskrati članstvo u EU – rekao je Les za “Gazeta Ekspres”.

Les smatra da postoji mogućnost da Srbija prihvati sporazum koji se zasniva na ideji da prizna Kosovo.

– S obzirom na to, Vlada u Srbiji je poslednjih dana nagovestila spremnost da postigne dogovor na osnovu ideje o priznanju u zamenu za autonomiju severa Kosova. Vučić je govorio o svojoj nemogućnosti da se suprotstavi velikim silama i o spremnosti da se postigne kompromis pod uslovom da to ne bude poniženje za Srbiju. On je javno spekulisao u vezi promene Ustava Srbije. Takođe je najavio da se više neće kandidovati, što je znak da se sprema na nepopularan korak. U međuvremenu, Brnabić je ponovila da želi da Srbija uđe u EU, za šta je preduslov priznanje Kosova – rekao je Les.

Les napominje da ukoliko je Srbija voljna da postigne sporazum koji uključuje priznanje, onda će njen konačni uspeh zavisiti od volje vlade na Kosovu da uspostavi ZSO.

– To bi očigledno bilo u suprotnosti sa onim što je gospodin Kurti rekao i uradio u prošlosti, a on to ne bi prihvatio rado. Međutim, ako vlada to odbije, onda će zahtev Kosova za članstvo u EU biti odbijen. Potencijalno bi SAD mogle da pokušaju da izazovu pad vlade, kao što se dogodilo 2020. Zapad bi takođe mogao da udovolji naporima Srbije da izvrši pritisak na Kosovo, na primer, dozvoljavajući Srbima da nastave bojkot institucija – dodao je on.

Ipak, kako dodaje Les, postizanje političkog sporazuma na visokom nivou samo je jedan deo jednačine, jer će za svaki mogući dogovor biti potrebna saglasnost naroda.

– Istraživanja u Srbiji dosledno pokazuju snažno protivljenje priznavanju Kosova i nedostatak poverenja i interesa za pridruživanje EU – s dobrim razlogom s obzirom na to da je EU organizacija u opadanju koja je očigledno veoma slaba i podeljena u vezi prijema novih članica, i više puta je pokazala svoje oklevanje da to učini. Slično, na Kosovu je javnost jasno dala do znanja da se protivi osnivanju ZSO, posebno ako ona ne dolazi sa jasnom garancijom trenutnog priznanja nezavisnosti Kosova i članstva u UN – rekao je bivši diplomata.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here