Tanjug
SVAKI DAN BORBA: Pacijenti u Areni

Državni sekretar Ministarstva zdravlja Mirsad Đerlek ističe da su u Beogradu, gde je najveće žarište koronavirusa u Srbiji, bolnički kapaciteti pri kraju. Za samo tri dana u privremenu bolnicu u beogradskoj Areni primljeno više od 120 pacijenata, uglavnom sa srednje teškom kliničkom slikom, pa je za 80 odsto njih neophodna terapija kiseonikom.

Kapacitet Arene je 510 mesta i proširen je za 150 na galeriji. Na galeriji zasad nema pacijenata, ali se razmišlja i o proširenju za 50 mesta u parteru. A u Areni je ukupno već 330 obolelih i taj broj se povećava svakoga sata.

Svi pacijenti kažu da su se previše opustili, zanemarili maske i distancu. Sa velikom zahvalnošću i divljenjem govore o lekarima i sestrama i tehničarima koji bdiju dan i noć nad njima iznemoglim od bolesti.

– Neprekidno smo pod nadzorom, toliko brinu o nama da nam to ponekad i zasmeta – kaže 78-godišnji Andrija Domić, srčani bolesnik koji pretpostavlja da se zarazio preko ćerke, medicinske sestre.

U jednoj od 40 devetokrevetnih bolničkih soba u parteru Arene, smešten je i 36-ogodišnji Marko Mirković, koji je pre dve sedmice dobio povišenu temperaturu, a onda izgubio čulo mirisa i ukusa. S upalom prebačen je u Arenu.

Nisam znao gde sam

– Ne približavajte se jedni drugima, čuvajte se, nosite maske, ovaj virus nije naivan – upozorava Marko.

Na krevetu do njega je 37-godišnji Surčinac Darko Bokanac s obostranom upalom pluća.

– Bolest je počela glavoboljom, vrtoglavicom, preznojavanjem, nisam znao gde se nalazim. Oporavio sam se uz pomoć lekara kojima svaka čast – kaže Darko.

Zadovoljstvo i sreću da napusti Arenu ima 66-godišnji Nebojša Radić. On kaže da se zarazio u restoranu, na proslavi gde je bilo 120 ljudi bez maske.

– Zato poručujem svima da izbegavaju slave, rođendane, krštenja i druga slavlja, dok sve ovo ne prođe – savetuje Radić.

I pacijenti su heroji

Glavni koordinator privremene bolnice u Areni, potpukovnik dr Predrag Bogdanović, kaže da je Arena nedavno dobila i tri neinvazivna respiratora. Ukoliko se stanje pacijenta pogorša, upućuju ih u bolnice, ali se to sve ređe dešava, jer je osoblje sada iskusnije, a tu su i specijalisti, pulmolozi, infektolozi… Prisutni su i vojni lekari, a svi rade duže nego što je propisano.

Za oporavak su, kaže potpukovnik dr Bogdanović, najvažniji terapija kiseonikom i mirovanje, ali i volja za životom i poverenje prema lekarima.

– Zato bodrimo pacijente i govorimo im: vi ste heroji, pobedili ste koronu, malo li je – kaže Bogdanović.

Kinezi uz studente

Među pacijentima je i pet kineskih građevinaca kao i šestoro studenata iz domova koji će biti u Areni sve dok ne budu imali negativan test, što je uslov da se vrate u kolektiv.

Najmlađi pacijent ima 20, a najstariji 88 godina. Dr Bogdanović kaže da je najviše onih između 60 i 80 godina.

Novo žarište Vojvodina

Mirsad Đerlek kaže da se čine nadljudski napori u Beogradu da se preraspodelom u bolnicama napravi više mesta.

– Moramo izdržati do 1. decembra kada otvaramo bolnicu za obolele od korone u Batajnici – kaže Đerlek i dodaje da se virus iz Beograda polako širi i da sever zemlje postaje žarište.

Prema njegovim rečima, i situacija u Kragujevcu, Kruševcu i Valjevu počinje da se zahuktava, ali i na jugu Srbije.

Kritično i u Srpskoj

U Srpskoj je za dan registrovano 589 inficiranih od 1.199 testiranih, a preminule su 23 osobe, saopštio je Institut za javno zdravstvo. Najviše novozaraženih je u Banjaluci (204).

Evropa u groznici

Veliki rast broja novozaraženih zabeležen je u evropskim zemljama u kojima živi mnogo naših ljudi.

– Tako je Institut “Robert Koh” saopštio je da je u Nemačkoj broj obolelih od korona virusa povećan za dan za 21.506 osoba, dok ih je 166 preminulo.

– U Austriji je registrovano još 6.464 novih slučajeva zaraze i 72 umrlih, što je rekordan dnevni broj. Najviše novozaraženih zabeleženo je u pokrajini Gornja Austrija (1.532), a slede Štajerska (981) i Beč (850).

– Francuska je takođe zabeležila rekord sa 58.046 novoobolelih. U Parizu se uvode dodatne restriktivne mere: zabrana dostave hrane i alkohola između 22 i šest sati ujutro.