Iako nam zima odavno nije zima, jer njeno glavno odličje sneg viđamo samo na slikama, ko želi ledeno uživanje i sneg on to i nađe. Vladimir Stevanović i ove zime je, sada već deseti put, realizovao ledeni uspon na neku od planina.
Ovaj viši kustos arheolog i ninđicu instruktor odavno je stekao nadimak Srpski ledeni čovek, a ovaj put se, noseći na sebi samo šorts popeo na najviši vrh Besne kobile koji se nalazi na visini od 1.923 metra. Na snegom zavejanoj planini duvao je ledeni vetar, a sa Vladimirom je bio i Ivan Smiljković, tehnički ronilac, koji je sledeći Vladimirova uputstva bezbedno planinario bez majice. Uspon i spust su trajali oko pet sati.
– Sve ovo je samo plod višegodišnjih treninga i priprema, meditacije i vežbi disanja na jakom planinskom ledenom vetru – kaže Stevanović.
On savetuje da niko ovo ne radi bez ozbiljnih priprema.
– Ovoj vrsti izazova prethode ozbiljnije pripreme u vidu adaptacije na hladnoću i vežbi termogeneze putem disanja i vizuelizacije – kaže Stevanović, koji ovakav vid ekstremnog planinarenja praktikuje od 2010. godine i poseduje neophodno iskustvo za prevenciju neželjenih posledica.
Kako bi čitav poduhvat bio u najvećoj meri bezbedan, praktikuje preventivnu adaptaciju na hladnoću koja potiče iz tradicija severnih hemisfera, ali i iz Japana i ninđicu tradicije (duhovni izazovi Jamabuši monaha). Osim toga, praktikuje i tehniku tumo. Tumo je praksa tibetanskog budizma koja u prevodu znači “unutrašnja vatra”, a podrazumeva generisanje toplote unutar tela posebnim metodama disanja.
![](https://www.vesti-online.com/wp-content/uploads/2024/01/060114c7.jpg)
Gromade na Gramadi
Uspon na Besnu kobilu nije bio jedini. Stevanović je slično ponovio sa članovima Ninđicu kluba Buđinkan iz Leskovca, Davidom Nikolićem, Markom Anđelkovićem i Miodragom Krcmarikom. Oni kao prave ljudske gromade krenuli su na snegom zavejanu planinu iznad Vlasinskog jezera koja je poznata po tri imena – Gramada, Plana ili Crkvena planina.
Napisao i priručnik
Svoje iskustvo za prevenciju neželjenih posledica Stevanović je objavio kao praktični priručnik sa vežbama.
– Presek svih poznatih svetskih ledenih tradicija publikovao sam u knjizi “Ledena veština” na 305 strana, što je svojevrstan udžbenik – rekao je Stevanović.