pixabay.com

Najveći ledeni breg na svetu, “A23a” počeo je da se pomera, nakon 30 godina koliko je bio zaglavljen u Vedelovom moru, i ima zapreminu od otprilike 1.100 kubnih kilometara i teži nešto ispod bilion tona, što je više nego što se do sada mislilo.

Do veličine ledene sante, naučnici su došli kombinovanjem njegove, od ranije poznate, površine od 3.900 kvadratnih kilometara sa novotkrivenom cifrom njegove debljine, koja iznosi nešto više od 280 metara, piše BBC.

Merenja A23a uradila je misija CrioSat-2 Evropske svemirske agencije, koja nosi radarski visinomer koji može da oseti koliki se deo brega nalazi iznad površine vode, a potom je, koristeći informacije o gustini leda, moguće odrediti veličinu dela koji se nalazi ispod vode.

Sada podaci CrioSat-2 Evropske svemirske agencije potvrđuju ono što su naučnici ranije pretpostavljali – da “ledeni džin” ima jedan deo koji je izrazito veći u odnosu na ostatak, a koji se, prema proceni stručnjaka, 2018. godine prostirao 350 metara ispod površine vode.

Satelitski snimci čak pokazuju i površinske pukotine koje su se otvorile direktno iznad tog dela koji je služio kao sidro decenijam, koje su nastale kao posledica nasilnog sudara sa morskim dnom.

U godinama koje su usledile, A23a je postepeno gubio masu da bi se na kraju oslobodio i počeo da se kreće.

Ledeni breg je stigao do vrha Antarktičkog poluostrva, odakle će, pretpostavlja se, put nastaviti ka južnom Atlantiku.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here