Više uticajnih švajcarskih medija iznelo je monstruoznu tvrdnju da je nekadašnji specijalni izvestilac za Kosovo Dik Marti od 2020. godine pod jakim bezbednosnim merama koje uključuju i obezbeđenje komandosa zbog navodnih pretnji ubistvom tajnih službi iz Srbije!
Tako list “Tages Ancajger” iz Ciriha tvrdi da je Marti pod posebnim merama obezbeđenja, počev od kraja 2020. i da je on sam navodno izjavio da je to zbog namere Beograda da ga likvidira, a da za to kasnije optuži vlasti u Prištini.
Portal MSN (koji pripada Majkrosoftu) naveo je da je vlada u Bernu, decembra 2020. godine, uoči katoličkog Božića odlučila da se o bezbednosti Dika Martija i njegove porodice brine elitna vojna jedinica komandosa KSK. Prema pisanju ovog portala u toku je istraga koju vodi Državno tužilaštvo Švajcarske.
Zbog “situacije sa ozbiljnim pretnjama” Dik Marti se nalazi i pod pojačanom ličnom zaštitom, a savezni tužilac je izjavio da je reč o “sveobuhvatnom planu mera u koji spadaju opsežne mere obezbeđenja poput čuvanja njegovog bliskog okruženja”. Državni tužilac je ovo potvrdio novinskoj agenciji Kejston, objasnivši da se zaštita od napada vrši u noćnim satima na javnom mestu, ali i tehničkim merama zaštite kuće u kojoj živi sa porodicom.
Osveta za Žutu kuću
Švajcarski mediji ove pretnje likvidacijom dovode u moguću vezu s Martijevim izveštajom o Kosovu u kome je pomenuo više albanskih političara i nekadašnjih komandanata OVK za otmice i nealbanaca, ali i trgovinu organima uključujući i njihovo vađenje na nekoliko lokacija u Albaniji, uključujući i po zlu čuvenu Žutu kuću. Da podsetimo, navodi iz izveštaja Dika Martija poslužili su za osnivanje Specijalizovanog suda u Hagu koji se bavi zločinima na Kosovu počinjenim od dolaska međunarodnih mirovnih snaga 1999. godine.
General Svetko Kovač, nekadašnji načelnik VBA koji je obavljao ovu dužnost u periodu od 2004. do 2014. kada je bio i član Kolegijuma ministra odbrane i Saveta za nacionalnu bezbednost, tvrdi za “Vesti” da srpske službe nikada nisu razmatrale da ubiju Dika Martija ili nekog drugog.
Pretnje OVK
– Bilo kakva pomisao da je neka srpska bezbednosna služba i razmišljala o ubistvu Dika Martija u rangu je naučne fantastike koja isključivo za cilj ima da podgreje antisrpsko raspoloženje, a posebno u kontekstu situacije u Ukrajini. Nije postojala ni ideja, niti bilo kakakav plan za takvom operacijom. Dok sam bio u aktivnoj službi naše bezbednosne agencije nisu raspolagale apsolutno ni sa jednom informacijom da je Diku Martiju ugrožena bezbednost u Srbiji ili van nje – kaže za “Vesti” Kovač.
Međutim, on ukazuje da su srpske službe još tada raspolagale ozbiljnim bezbednosnim informacijama o ugroženosti brojnih svedoka koji su odlučili da se prijave i svedoče pred novoformiranim sudom u Hagu za zločine OVK. Takođe, kaže Kovač, da su i pre toga raspolagale sa ozbiljnim informacijama da su brojni svedoci u procesima i Ramušu Haradinaju i Naseru Oriću pod veoma sumnjivim okolnostima menjali izjave, jednostavno nestajali ili bili likvidirani.
Kuća kao bunker
Danas je kuća u kojoj Dik Marti živi sa porodicom maksimalno obezbeđena. Pokrivena je bezbednosnim kamerama i alarmima, a u njoj postoji i posebna “sigurna soba” u koju on može da se skloni u slučaju opasnosti. Pri izlasku i retkim putovanjima Marti nosi pancir, njegov automobil je specijalno opremljen, a uvek ga prate policajci u civilu koji se voze za njim.
Sukob s Tačijem
Švajcarski mediji objašnjavaju svojoj publici kako je Marti 2010. godine došao do zaključka da je deo rukovodstva UČK tokom rata na Kosovu 1998/1999. godine počinio ratne zločine. Specijalni sud za Kosovo u Hagu podigao je optužnicu protiv Tačija i on je u novembru 2020. godine podneo ostavku na funkciju predsednika. “U svojoj zemlji Tači važi za heroja rata za otcepljenje od Srbije”, navodi se u ovom agencijskom izveštaju.
Kasnije, kada je bio premijer u Prištini, Hašim Tači je odmah po objavljivanju izveštaja sa optužbama uporedio Dika Martija sa Jozefom Gebelsom. Odbacio je sve optužbe na svoj račun, ali je odustao od tužbe protiv Martija, ističe švajcarski medij.
Na nišanu albanske mafije
Direktor Instituta za međunarodnu i nacionalnu bezbednost i profesor Fakulteta bezbednosti Darko Trifunović kaže da je reč o apsurdnoj tvrdnji koja nimalo ne dolikuje zemlji kao što je Švajcarska.
– U svim dosadašnjim operativnim podacima u Evropi, ali i svetu, nikada se nije govorilo o bezbednosnom riziku koji bi organizovale srpske obaveštajne strukture. Ali zato postoji više veoma ozbiljnih indicija da su likvidaciju i Dika Martija, kao i još nekih evropskih zvaničnika planirali jaki švajcarski mafijaški i džihadistički karteli pod kontrolom upravo Albanaca sa Kosova koji su do sada štitili ili finansirali odgovorne za ratne zločine. Većina razloga se krije u izveštaju Dika Martija koji je u direktnu vezu sa trgovinom organima, ali i švercom droge, oružja i ljudi doveo upravo albansku mafiju iz Zapadne Evrope – kaže za “Vesti” Trifunović.
On objašnjava da sve obaveštajne službe u svetu, pa tako i Švajcarska, svaku svoju procenu moraju da baziraju na analizama svojih ali i izveštaja prijateljskih agencija.
– Švajcarski obaveštajni sektor nije nimalo naivan i raspolaže resursima da utvrdi ozbiljnost svake pretnje, ali i odakle ona dolazi. Istovremeno, nijedna ozbiljna država na svetu ne iznosi u javnost optužbe sve dok u potpunosti ne završi sa istragom i sakupi sve valjane dokaze. Ali to znači da su morali da kontaktiraju naše Službe i utvrde o čemu je reč, jer ne postoji nijedan razlog zbog čega bi neko iz Beograda ugrozio život Diku Martiju – kaže Trifunović i dodaje da je sada na Srbiji da insistira da se ovaj slučaj ispita do kraja i odgovorni za širenje laži i dezinformacija adekvatno kazne.
Slučaj međunarodnih razmera
Mada državni tužilac Švajcarske navodi o uvođenju bezbednosnih mera za zaštitu Dika Martija i njegove porodice, on nije izneo više detalja sem što je konstatovao da će se “primenom ovih metoda izbeći nepotrebno narušavanje efikasnosti”:
On je naveo da je decembra 2020. godine nastala “situacija ozbiljne pretnje” Martiju i da se pored krivičnopravnih aspekata morala obezbediti lična zaštita, ali i da čitav slučaj “verovatno ima i međunarodni kontekst”. Vlada u Bernu je potom donela hitnu odluku da odobri upotrebu komandosa KSK.
Tu se spominju “pretnje srpske tajne službe”, njihova umešanost i planovi za ubistvo, što je sve zatim dovelo do pojačavanja mera obezbeđenja. Novinska agencija SDA spominje i intervju koji je u subotu, 9. aprila, Dik Marti dao TV stanici Zapadne Švajcarske i pored ostalog potvrdio da je dobio pretnje određenih krugova iz srpske tajne službe. Oni su navodno rekli da su angažovali profesionalnog ubicu da ga likvidira, a da potom krivica za to bude pripisana Albancima sa Kosova.