Propagandna mašinerija bez uspeha pokušala je da uvuče Srbiju u borbu za vlast u Belorusiji. Franak Vjačorka, saradnik NATO lobističke organizacije Atlantski savet i samozvani beloruski analitičar poljskog porekla, objavio je fotomontažu na osnovu koje su brojni sajtovi bez provere preneli njegove sumanute tvrdnje da su pripadnici Vojske Srbije još od izbora 9. avgusta prisutni u Minsku i Brestu i učestvovale u nastojanjima da se uguše demonstracije protiv predsednika Aleksandra Lukašenka.
Te laži brzo su pale u vodu, pošto se razjasnilo da su srpski vojnici doputovali u Belorusiju dan posle izbora i uputili se u Brest, gde treniraju za takmičenje na međunarodnim armijskim igrama. Vjačorka je čak bio toliko drzak da je koristio i fotografije stare dve godine u ovom internet propagandnom ratu čija je baza u Poljskoj. U pokušaju da bude uverljiv, Vjačorka je uz fotografije stavio i nekoliko nedelja staru vest o susretu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i Aleksandra Lukašenka do kraja godine.
Doleteli civilnim avionom
Belorusko Ministarstvo odbrane demantovalo je laži propagandiste Vjačorka i objasnilo o čemu se radi. Ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin izneo je istinu detaljnije, objasnivši da srpski vojnici nisu bili prisutni na protestima u Brestu i Minsku i jasno stavio do znanja da su fotografije montirane.
– Ovo je nastavak specijalnog rata koji se vodi protiv Srbije, njene vojske i predsednika Aleksandra Vučića. Naravno da se Srbija ne meša ni na koji način u unutrašnje poslove bilo koje zemlje, a posebno Belorusije. Trenutno se devet naših vojnika nalazi kod Bresta koji su izolovani zbog pandemije na vojnom poligonu gde se pripremaju za disciplinu Snajperska granica u okviru Međunarodnih vojnih igara rekao je Vulin.
On je objasnio da su srpski vojnici komercijalnom avio-linijom došli u Minsk 10. avgusta i odmah su prevezeni na poligon. Vulin je ukazao i na pokušaj podvale fotomontažom, gde je Vjačorka oznaku s krstom i ocilima stavio ruku vojnika za volanom neoklopljenog hamera. To je očigledna i nevešta laž i fotomontaža, istakao je Vulin, pošto Vojska Srbija ne poseduje nijedan neoklopljeni hamer.
Srpski tim u izolaciji
Vjačorka je manipulisao i fotografijom srpskog oficira u prodavnici, što je trebalo korisnike interneta da navede da poveruju u njegovu tvrdnju da su naši vojnici prisutni u Minsku.
Vulin je rekao da je na fotografiji kapetan Milentije Ristić, vođa tima. Pošto je naš tim je u izolaciji i priprema se, Ristić je u pratnji beloruskog domaćina otišao da kupi voće i sokove. Kako je Vulin objasnio, fotografiju je napravila gospođa koja je pitala da li su to Rusi, a domaćin joj je odgovorio da je reč o Srbima, i to je bilo apsolutno sve.
– Onda je taj lažov stavio fotografiju i pokušao fotomontažama i čitavim spletom neshvatljivih laži da stavi srpske vojnike u središte dešavanja u Belorusiji – zaključio je Vulin.
Najavljeno učešće
Srpski vojnici i prethodnih godina učestvovali su u takmičenju Snajperska granica u Brestu, a nije bila tajna da će i ove godine da se bore za medalje. Štaviše, 27. jula ove godine na sajtu Ministarstva odbrane objavljena je vest da je Aleksandar Vulin, u pratnji komandanta 72. brigade za specijalne operacije brigadnog generala Miroslava Talijana, obišao je danas ekipu koja se u kompleku “Orešac” pripremala za takmičenje u Belorusiji. Propagandista Vjačorka, jednu od priloženih fotografija montirao je u svoju laž.
Poljski đak
Vulin je ukazao da se saradnik Atlanskog saveta Franak Vjačorka potpisuje kao stručnjak za borbu protiv kineskih i ruskih dezinformacija. Vjačorka se školovao na univerzitetima u Litvaniji i Poljskoj, a specijalizirao je medijski marketing. Poslove je često menjao, a skrasio se kao saradnik Atlantskog saveta, NATO lobističke organizacije koja ima filijalu i u Srbiji. Takođe je saradnik i Radija slobodna Evropa, kao i njegov otac Valentin, nekada šef opozicione partije bez posebnog značaja.
Lekcija iz Kijeva
Laž o učešću srpskih vojnika u gušenju demonstracija u Minsku i Brestu, pojavila se nakon što je propala izmišljotina u kojoj se to isto pripisivalo ruskim vojnicima. To je šablonski metod koji je već primenjivan u Ukrajini, a NATO propagandista Vjačorka ga je očito preuzeo od zajedničkog učitelja. Da podsetimo, propali kijevski režim Petra Porošenka i njegova Služba bezbednosti izmišljali su prisustvo čitavih ruskih divizija na teritoriji Ukrajine kako bi opravdali pred biračima strahovite poraze koje su im nanele snage otcepljenih Donjecke i Luganske oblasti. Kada je postalo jasno da tamo nema ruskih trupa, kijevski režim sopstvenu nemoć pravdao je prisustvom ni manje, ni više 300 srpskih najamnika snajperista, što je u epilogu dovelo do žestokog diplomatskog skandala i svađe s Beogradom.