EPA-EFE
Sergej Lavrov

Upotreba raketa ATACMS na teritoriji Brjanske oblasti u Rusiji je signal da Zapad želi eskalaciju, izjavio je danas šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.

Lavrov je na konferenciji za novinare na samitu G20 u Rio de Žaneiru naglasio da bi takvi udari bili nemogući bez učešća SAD i upozorio da će Moskva reagovati na dozvolu SAD da Kijev izvrši udar duboko u rusku teritoriju.

– To što je ATACMS više puta korišćen noćas, signal je da žele eskalaciju. Bez Amerikanaca je nemoguće koristiti ove visokotehnološke rakete, o čemu je govorio i predsednik Rusije (Vladimir Putin). I on je napomenuo da će se naša pozicija promeniti ako je domet od 300 kilometara odobren. U suštini, ovo nije odobrenje za Ukrajinu da koristi rakete dugog dometa, to je jednostavno najava da ćemo sada mi gađati do 300 kilometara – rekao je Lavrov, prenosi Tass.

Naveo je da je ruska strana u medijima pročitala informacije o odluci SAD da dozvoli Ukrajini da koristi rakete za udar duboko u Rusku Federaciju, ali, dodao je, “ni Bela kuća ni Pentagon još nisu potvrdili ovu informaciju.”

– Ako se rakete dugog dometa koriste sa teritorije Ukrajine na teritoriju Ruske Federacije, to će značiti da ih kontrolišu američki vojni stručnjaci, a mi ćemo to doživljavati kao kvalitativno novu fazu zapadnog rata sa Rusijom i reagovaćemo u skladu sa tim – rekao je ruski ministar.

Takođe je naveo da ne može da potvrdi informacije o dozvoli SAD da Ukrajini omogući da napadne Rusiju raketama dugog dometa.

– Jednostavno ne mogu da potvrdim, jer svi pišu kao da je to rešena stvar, ali čak je (šef diplomatije EU Žozep) Borelj rekao da je to već zvanično, a Evropljani su, kažu, razgovarali o tome, ali su odlučili da će svaka država sama odlučiti o ovom pitanju – dodao je Lavrov.

Prema njegovim rečima, Moskva se nada da će Zapad pažljivo proučiti ažuriranu rusku nuklearnu doktrinu.

– Danas su i zvanično objavljene osnove naše nuklearne doktrine, način na koji čitaju Povelju UN, videće tamo samo ono što im treba, i doktrinu u svoj njenoj potpunosti i međusobnoj povezanosti – dodao je Lavrov.

On je precizirao da ruska ažurirana nuklearna doktrina ne sadrži ništa o čemu Zapad ne zna. Kako je naveo, Moskva i dalje smatra da je nuklearno oružje “sredstvo za sprečavanje rata”.

– Striktno se držimo stava da moramo da učinimo sve što je potrebno da sprečimo nuklearni rat – rekao je Lavrov, odgovarajući na pitanje da li Rusija može da upotrebi nuklearno oružje kao odgovor na napad raketa ATACMS na teritoriju Brjanske oblasti.

On je precizirao da ažurirana nuklearna doktrina ne sadrži ništa čega Zapad nije svestan i što bi bilo drugačije od onoga što stoji u američkim doktrinarnim dokumentima o nuklearnom oružju.

– Oružje za sprečavanje nuklearnog rata. Ovako gledamo na ovu situaciju – dodao je Lavrov.

Istakao je da se Moskva zalaže za sprečavanje nuklearnog rata i da je to tradicionalna pozicija još od vremena Sovjetskog Saveza.

– Mi se zalažemo za to da se nuklearni rat ne dogodi. Još u sovjetsko vreme, mi smo predložili Sjedinjenim Američkim Državama … (Predsednici Mihail) Gorbačov i (Ronald) Regan zajedno su izjavili da u nuklearnom ratu ne može biti pobednika i da ga nikada ne treba pokrenuti – rekao je Lavrov novinarima, sumirajući rezultate samita G20.

Komentarišući stav novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa o sukobu u Ukrajini, Lavrov je ocenio da su političari koji zagovaraju mir, a ne rat, “vredni podrške.

Dodao je i da smatra da je stav nemačkog kancelara Olafa Šolca u odbijanju da isporuči Kijevu rakete Taurus “odgovoran”.

– Svi vidimo iste činjenice, analiziramo kao diplomate, kao novinari da li, Šolc ima tu politiku koja je principijelna… Verujem da je ova Šolcova pozicija odgovorna pozicija – rekao je Lavrov i podsetio i da je činjenica da se stav nemačkog kancelara razlikuje od stava Velike Britanije i Francuske.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here