EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV / POOL
Vladimir Putin

Zaplena poverljivih vladinih dokumenata na imanju Mar-a-Lago, bivšoj “zimskoj Beloj kući”, jasno pokazuje koliku bezbednosnu zabrinutost predstavlja Tramp.

Donald Tramp je pod istragom FBI zbog mogućeg kršenja Zakona o špijunaži, koji, između ostalog, onemogućava deljenje poverljivih informacija onima koji nisu ovlašćeni da ih imaju.

Dao je Lavrovu visoko poverljive informacije

Čak i kao predsednik, Tramp je to radio. Na početku svog mandata, on je ruskom ministru spoljnih poslova Sergeju Lavrovu spontano dao visoko poverljive informacije o operaciji protiv Islamske države.

Ali Mar-a-Lago, gde se organizuju venčanja, proslave i dobrotvorne večere, poseban je trn u oku američke obaveštajne službe. Iako Tajna služba obezbeđuje bivšeg predsednika i lokaciju, njeni agenti nemaju ovlašćenja da kontrolišu goste ili članove Trampovog kluba.

Nalog za pretres Trampove imovine jasno pokazuje zabrinutost za nacionalnu bezbednost, rekla je bivša zvaničnica američkog Ministarstva pravde Meri Mekord.

– Očigledno im je bilo veoma važno da bezbedno vrate dokumente – rekla je ona.

– Držanje visoko poverljivih dokumenata na mestu koje posećuju brojni strani posetioci i drugi koji mogu imati veze sa stranim vladama i agentima stvara značajnu bezbednosnu pretnju – dodala je ona.

Tramp tvrdi da to nisu poverljivi dokumenti

Tramp, pak, tvrdi da su sa svih dokumenata kojima raspolaže skinuta tajnost i da su na bezbednom mestu.

Agenti FBI-a su ranije ove nedelje sa imovine uzeli na desetine kutija dokumenata, uključujući neke koje sadrže informacije o odbrani.

– To okruženje je noćna mora za rukovanje visoko poverljivim informacijama – rekao je bivši zvaničnik američke obaveštajne službe. “Noćna mora”, ponovio je.

Ministarstvo pravde nije objavilo gde i kako su dokumenti i fotografije pohranjeni, ali je ležernost u Mar-a-Lagu dobro poznata.

Dobar primer je svečana večera Trampa i tadašnjeg japanskog premijera Šinzo Abea, koja je organizovana 2017. godine na ogromnoj otvorenoj terasi u Mar-a-Lagu sa brojnim drugim gostima. Večera je poremećena severnokorejskim raketnim testom, tako da su gosti koji su kružili okolo mogli da čuju i snime Trampov i Abeov razgovor o kontramerama.

Napad na Siriju je predao kineskom predsedniku

Bela kuća je tada odlučila da napravi sigurnu sobu u Ma-a-Lagu za osetljive razgovore. Tamo su Tramp i saradnici odlučili da pokrenu vazdušne napade na Siriju zbog upotrebe hemijskog oružja.

Nakon što je odluka doneta, Tramp se pripremio za svečanu večeru sa kineskim predsednikom Si Đinpingom. Izdržao je do čokoladnog deserta kako ne bi izvalio kineskom kolegi šta namerava da uradi.

Kineskinja sa skrivenim malverom je 2019. godine prošla prvu bezbednosnu proveru na ulazu u klub u Mar-a-Lagu i uhapšena je u poslednjem trenutku.

Tadašnji šef kabineta Bele kuće Džon Keli pokušao je da ograniči pristup Mar-a-Lagu, ali je Tramp odbio da pristane na to.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here