Lavrov je rekao da su "politički nekorektni" pokušaji da se tvrdi suprotno.
"Mi se ne bavimo time. To je neokolonijalistitčno shvatanje. Sarađujemo u usaglašavanju sporazuma koji su korisni za obe strane i nije korektno govoriti o političkom uticaju", rekao je Lavrov, komentarišući izjavu njemačkog kancelara Angele Merkel da Rusija pokušava da izvrši politički i ekonomski pritisak na Srbiju.
Govoreći o predstojećem predsedavanju Srbije OEBS-om, Lavrov je naveo da će to biti veliki izazov za Srbiju, ali da zvanični Beograd može da bude fer posrednik u rešavanju konflikata. On je istakao da je zvanični Beograd potvrdio da će, kada dođe na čelo OEBS-a, raditi objektivno i nepristrasno.
Lavrov smatra da reagovanje Brisela povodom rusko-srpskog centra u Nišu svedoči o pokušajima pritiska na suverene zemlje.
Kada je reč o Ukrajini, Lavrov je naveo da nema spora sa Zapadom, već da Zapad krši obaveze. On je dodao da se zalaže i za jačanje i širenje monitoring misije OEBS-a u Ukrajini, prenosi Tas.
Dvojica zvaničnika razgovarala su i o "Južnom toku", a Lavrov je rekao da će se u okviru projekta za izgradnju gasovoda iz Rusije u Evropu uzimati u obzir interesi Srbije.
"Razgovarali smo i o proširenju saradnje u ekonomskoj sferi, a to se odnosi i na isporuke ruskog gasa u Evropu", dodao je Lavrov.
Dačić je rekao da je Beograd razočaran zbog situacije u vezi sa projektom u koji su "Srbija i Rusija zajedno ulagale i ekonomski i energetski".
"Srbiji je neophodan taj projekat jer garantuje energetsku bezbednost zemlje", istakao je Dačić, dodajući da predsjednici dvije države nastavljaju konsulatacije.
On je naglasio da će Srbija podržati razgovore radi iznalaženja mogućnosti, uslaglašenih sa EU, da njeni interesi ne bi ostali po strani.