Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da je investicioni kreditni rejting Srbije izuzetno dobar signal o našoj zemlji za ceo svet i za investitore.
– Zaduživanje na tržištu kapitala biće neuporedivo povoljnije. I to je jedan izuzetno dobar signal za ceo svet u kakvoj se situaciji Srbija nalazi. To je, kako bih rekao, značka da igrate ligu šampiona ili da igrate prvu ligu. Moraćemo još mnogo da radimo, da napredujemo, da dalje poboljšavamo naš kreditni rejting unutar prve lige. Ovo je jedan čudesan rezultat – rekao je Vučić.
Javne finansije
Predsednik je istakao da je Srbija dobila investicioni kreditni rejting kao jedina zemlja kandidat za članstvo u EU.
– Srbija je danas jedina zemlja kandidat za članstvo u EU koja ima investicioni rejting i izjednačili smo se po svom investicionom rejtingu sa Rumunijom i Mađarskom, što je za nas u ovakvim uslovima gotovo neverovatno – naglasio je Vučić. Kazao je da je Turska imala investicioni rejting od zemalja kandidata 2012. godine, ali da ga je u međuvremenu izgubila, zbog ne tako odgovornog vođenja javnih finansija. Predsednik je naglasio da je dobijanje investicionog rejtinga izuzetno dobra vest za građane naše zemlje. – Toliko dobra vest da svi oni drugi koji iščekuju loše vesti za našu zemlju su je u potpunosti prećutali. I zato ste mogli da vidite u našem okruženju jedno neverovatno glasno ćutanje, jer nemoguće je da imamo sve njihove priče o diktaturi, autokratiji, nesposobnom režimu koji vara i laže građane i da mi sada budemo prvi i jedini koji dobijamo investicioni rejting – rekao je Vučić.
Mamac za kompanije
Istakao je da će novac na tržištu kapitala za našu zemlju biti jeftiniji.
– To znači da postajemo privlačnija zemlja. Mi ćemo već sutra videti prve efekte, moći ćete na tržištu kapitala to da vidite. Ali postajemo privlačnija zemlja za investitore. Recimo neke kompanije, najveće iz Japana, neće da dolaze. Ovde su kod nas Nidek, Todžo i druge, ali mnoge druge nisu želele da uzmu u razmatranje dolazak u jednu zemlju koja nema investicioni rejting – rekao je Vučić. Redovni član Svetske akademije nauke i umetnosti Dragan Đuričin rekao je da sa investicionim rangom investicioni apetit domaćih, naročito stranih investitora raste.
– Tako da se pojavljuju novi pokretači rasta što je veoma važno da bi ekonomija bila na održivoj putanji. Što se tiče stanovništva cena kapitala pada, troškovi zaduženja padaju i izvoz duga pada. Obzirom da investicioni rejting znači da je rizik ekonomije manji samim tim kamata kao nešto što treba da izbalansira rizik pada, a samim tim i troškovi finansiranja – istakao je Đuričin.
Povoljni krediti
Dobijanje investicionog rejtinga je za “Vesti” prokomentarisao ekonomista Danilo Šuković.
– Ivesticioni rejting koji je Srbija dobila od ugledne svetske agencije S&P
je svakako od značaja za ekonomski razvoj Srbije. Postizanje investicionog rejtinga treba da doprinese većem prilivu kvalitetnih stranih investicija, kao i da omogući dobijanje novih kredita pod povoljnijim uslovima nego do sada, uz niže kamatne stope i slično – kazao je Šuković.
Hamburška konferencija
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je na hamburšku konferenciju o održivosti, na kojoj će se razgovarati o daljoj implementaciji zajedničkih procesa za postizanje ciljeva održivog razvoja UN. Predsednika Vučića je dočekao nemački kancelar Olaf Šolc. Konferenciju, koja se održava prvi put, otvoriće Šolc, a na prvom panelu će govoriti i predsednik Svetske banke Adžaj Banga, predsednik Namibije Nangolo Mbumba i premijerka Barbadosa Mia Motlej.
Na skupu učestvuju šefovi država, predstavnici privatnog sektora, akademske zajednice, civilnog društva i međunarodnih organizacija. Hamburška konferencija o održivosti, u vreme rastućih geopolitičkih kriza, promoviše multilateralnu razmenu, podstiče otvoreni dijalog i ima za cilj jačanje uloge i poverenja u međunarodna partnerstva. Ciljeve održivog razvoja, usvojile su Ujedinjene nacije 2015. godine kao univerzalni poziv na akciju za okončanje siromaštva, zaštitu planete i obezbeđivanje da do 2030. godine svi ljudi uživaju u miru i prosperitetu.