Prethodno je francuskog zvaničnika podsetio da ga porodice kidnapovanih optužuju da je bio deo lanca u trgovini organima.
Neprijatan efekat i zatečenost francuskog političara bila je tim veća što je Kušner prethodno glatko i trijumfalno prošetao pokrajinom, dočekan kao veliki prijatelj "nezavisnog Kosova", a ni u Beogradu nije imao posebnih neprijatnosti gde se trudio da Francusku prikaže kao velikog saveznika Srbije.
Zatečenom i uvređenom novinaru juče su podršku pružili članovi Udruženja nestalih i kidnapovanih Srba sa Kosmeta. Cica Janković, čiji je sin Marjan nestao u Prištini septembra 2000. godine, kaže za "Vesti" da sama funkcija Bernara Kušnera, koji je bio prvi šef Unmika na Kosmetu, povlači odgovornost za dešavanja u vreme njegovog upravljanja pokrajinom.
– U vreme njegovog mandata nestao je najveći broj ljudi, i to nakon usvojene Rezolucije 1244 koja je nalagala da svi građani u pokrajini moraju imati isti tretman. Uostalom, i sama Kušnerova nervozna i agresivna reakcija govori o osećanju krivice i odgovornosti. Gde jedan lekar i diplomata sme onako primitivno da reaguje i vređa ne samo novinara već i nas roditelje i porodice, koji smo izgubili najbliže i koji svih ovih godina uporno pokušavamo da saznamo istinu o njihovim sudbinama? On je taj koji je trebalo da uđe u bolnicu i potraži pomoć od lekara, a ne novinar koji je postavio pitanje – kaže Cica Janković.
Kušner je bio prvi šef Misije UN na Kosmetu, od jula 1999. do januara 2001, kad je nestalo više od 300 Srba. Dodatno začuđuje što je na pitanje šta misli o "Žutoj kući" reagovao kao da prvi put čuje za zločine. Podsetimo, bivša glavna tužiteljka Karla del Ponte je u svojoj knjizi iznela tvrdnje da se trgovalo organima kidnapovanih i ubijenih Srba i da su i međunarodne snage na Kosmetu imale učešća.
NIČIĆ: Tužiću ga
|
Glavno mesto gde su obavljeni hirurški zahvati bilo je "Žuta kuća" na severu Albanije. O tome su pisali svi svetski mediji, srpsko tužilaštvo je pokrenulo istragu, a Savet Evrope je svoju istragu poverio Diku Martiju, sa kojim albanske vlasti nisu htele da sarađuju. Nedavno je i specijalni izvestilac UN Filip Alston posle devetodnevne posete Albaniji izjavio da vlada u Tirani nije uložila nikakav napor kako bi sarađivala i da su sva njena objašnjenja praktično samo "birokratski i diplomatski stoni tenis".
– Razumem da se gospodinu Kušneru ne dopada da sazna da i njega neko optužuje za umešanost u trgovinu ljudskim organima, ali zaprepašćena sam činjenicom da se on pretvara da nikad nije čuo za "Žutu kuću", da o tome ništa ne zna, jer u krajnjoj liniji i Dik Marti o tome vodi ozbiljnu istragu – kaže Ljiljana Smajlović, predsednica Udruženja novinara Srbije (UNS).
I UNS-u, koji je o incidentu obavestio Međunarodnu federaciju novinara, i Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) juče su protestovali i zahtevali objašnjenje Kušnerovog ponašanja od Francuske.
"Treba li ikoga", kažu u NUNS-u, "podsećati da nisu novinari izmislili aferu, već je trgovina organima otetih predmet istrage u koju su uključeni i odgovarajući organi međunarodne zajednice".