Priština je odložila za mesec dana primenu odluke po kojoj namerava da oduzima srpske registarske tablice i lične karte i zameni ih svojim dokumentima, ali naš narod u pokrajini ne spava mirno. Prištinski premijer Aljbin Kurti posle ovog poraza našao se na udaru opozicije, a osim zahteva za ostavkom, mogli su da se čuju samo jednoglasne poruke da kosovski Albanci ne smeju da stanu na pola puta i da moraju bolje da se pripreme i svoj sumanuti naum isteraju do kraja. Srpske Barikade na Severu Kosova su uklonjene, prištinske specijalne jedinice ROSU su ostale tamo gde su i bile, ali olakšanje niko ne oseća. Potpredsednik Srpske liste Igor Simić kaže da građani strepe, jer Priština ugrožava mir.
Neprospavana noć
Proveli smo još jednu neprospavanu noć. Naizgled je sve normalno, ali se napetost oseća u vazduhu. Predsednik Aleksandar Vučić i direktor Kancelarije za KiM Petar Petković čine sve da se sačuva mir, ali Priština mora da prestane sa provokativnim akcijama i slanjem naoružanih specijalaca. Nije reč samo o tablicama i ličnim kartama, to je samo kap koja je prelila čašu – kaže Simić. On ističe da godinama unazad srpski narod trpi torturu, posebno od dolaska Kurtija na vlast i da su ljudi spremni da zaštite sebe i porodice, jer žele mir, ali i život dostojan čoveka. – Građani su uplašeni, jer osećaju pritisak iz Prištine i vide odsustvo pritiska međunarodne zajednice na Prištinu, ali osećaju i snažnu podršku države Srbije i jedinstvo našeg naroda – rekao je Simić. Analitičar Dragomir Anđelković ocenjuje za “Vesti” da Srbija posle popuštanja Prištine nikako ne sme da se opusti. – Ovo je samo odlaganje, a ne njihovo odustajanje od primene te odluke – upozorava Anđelković.
Maslo SAD
Kako naglašava, kosovski premijer Aljbin Kurti nije problem, već su to Amerikanci koji ga puštaju da stvara probleme. – A kada se situacija zategne, onda Amerikanci popuste, ali to je igra u kojoj učestvuje i Brisel s Vašingtonom i Prištinom – kaže Anđelković. Prema njegovim rečima, konačno treba jasno da se definišu stvari i da više ne kalkulišemo da li je Kurti u problemu ili nije.
– Jednostavno, i pre Kurtija su albanski lideri radili protiv naših interesa i nisu poštovali Briselski sporazum i zato je vreme da poništimo sve što smo dogovorili i uspostavimo svoje institucije na severu – zaključio je naš sagovornik. On je dodao da je put kojim je Srbija krenula 2011. pogrešan, jer je radi evropskih integracija davala mnoge ustupke Prištini.
Upozorenje NATO
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg objavio je da je razgovarao sa premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem i istakao značaj prisustva Kfora. – Pričao sam sa Kurtijem o nedavnim tenzijama na Kosovu. Sve strane moraju da zadrže smirenost, izbegavaju jednostrane akcije i podržavaju dijalog uz posredovanje EU – istakao je Stoltenberg.
Sramno povlačenje pred Srbijom
Evropski i američki zvaničnici, kao i pristalice Kurtijeve partije Samoopredeljenje, listom pozdravljaju odluku o odlagalju zamene dokumenata i tablica. Međutim, odustajanjem od nasilne akcije na nagovor SAD i EU, Kurti je pokazao da nije ni toliko odlučan, niti nezavisan kako se predstavljao glasačima i opozicija u Prištini to je jedva dočekala, gurajući svoj narod u sukob. Sam Kurti pokazao je nesigurnost kada je sa odlučne pretnje prešao na žalopojke. Uoči akcije bahato je rekao da “ne postoji opasnost od destabilizacije situacije”, a kada je sve odloženo požalio se da su “nelegalne strukture Srbije postale agresivne kao nikada do sada”. A onda je za svoj poraz posredno optužio i Rusiju, molbom kosovskim medijima da “ne šire lažne vesti koje dolaze iz Beograda i Moskve”. Međutim, jedan od komandanata zločinačke OVK i bivši premijer Ramuš Haradinaj rekao je da je odlaganjem naneta šteta Kosovu. On je Kurtiju uputio zlokoban savet da se “bezbednosne operacije moraju prvo dobro proučiti i da naredni mesec mora dobro sa se iskoristi”. – Svaka akcija zaustavljena na pola puta gubitak je za Kosovo i ubuduće mora da se obavi u konsultacijama s bezbednosnim saveznicima. Nas slabe neuki pripravnici u vlasti – naveo je Haradinaj. Bivša prištinska ministarka spoljnih poslova Meliza Haradinaj Stubla rekla je da je odlaganje na zahtev SAD, zapravo znak da se Kurti nije prethodno posavetovao s međunarodnim predstavnicima o svom planu. – Ta neusklađenost samo nas slabi, tako što nas tera na sramno povlačenje pred Srbijom – rekla je Stubla. Bivša “ambasadorka” u SAD Vljora Čitaku rekla je da odlaganje ostavlja utisak da je Sever Kosova van kontrole Prištine. I ona je gurnula Kurtija u nastavak sukoba zahtevom da objasni šta će se desiti u narednih mesec dana. Predstavnici opozicione LDK nisu se odazvali pozivu prištinske predsednice Vjose Osmani da dođu na sastanak.
– Pozivnica Osmanijeve posle neuspeha ima za cilj da prikrije neuspeh. Mi nećemo da delimo odgovornost za to – rekli su iz LDK.
Ostavka odmah
Prištinski analitičar Baton Hadžiu kazao je da Kurti treba odmah da podnese ostavku, jer se povukao u roku od 24 sata.
– Ne možete da odlučite u ime naroda Kosova, a da posle nekog vremena kažete da je ta odluka bila pogrešna i brza. Ostavka je najmanje što takav premijer treba da uradi, ali i da se izvini i povede na izbore – zaključio je Hadžiu.
Vlasi ne odustaje
Oglasio se i nekadašnji nosilac Titove štafete i predsednik kosovskih komunista Azem Vlasi, koji je poručio da odlaganje nije problem i da ne treba odustati. – Brisel i zapadni saveznici treba da igraju ulogu posrednika u ovom pitanju. Priština mora da ima kontrolu nad celom teritorijom i ne treba odustati – rekao je Vlasi. On je ocenio da poziv SAD za odlaganjem ne pokazuje da oni Zapad ima razumevanja za Srbiju. – Oni su ocenili da Srbija želi da stvori tenzije na Kosovu i u regionu kako bi skrenula pažnju sa ruske agresije u Ukrajini. Niko od zapadnjaka nije rekao da odustanemo – zaključio je Vlasi.
EU da pokrene pregovore s mrtve tačke
Bivši izaslanik Evropske unije i visoki predstavnik za BiH Volfgang Petrič ocenio je da se na Balkanu događa sukob koji se može obuzdati, ali ipak ima potencijal za eskalaciju.
– Kao što smo videli u Ukrajini, ova svađa se lako pretvori u vojnu eskalaciju – rekao je Petrič i ocenio da je Priština donela pravilnu odluku o odlaganju. Prema njegovim rečima EU bi trebalo da učini više za dijalog u kojem posreduje između Kosova i Srbije, a ovaj primer pokazuje kako odlaganje procesa ne funkcioniše. Petrič je rekao da je zbog rata u Ukrajini, u istočnoj i jugoistočnoj Evropi situacija postala mnogo emotivnija i nestabilnija i da postoji određeni efekat prelivanja na Balkan. Takođe je ocenio da su NATO i Kfor u pripravnosti na Kosovu i da je međunarodno prisustvo važno kako bi se osigurali nastavak dijaloga i kompromis. – Mislim da je jedini način na koji mogu reći kao diplomata da se vratimo pregovorima i nastavimo da angažujemo gospodina Miroslava Lajčaka (specijalnog izaslanika za dijalog Beograda i Prištine) i Evropsku uniju i pronađemo izlaz i rešenje iz ove vrlo opasne situacije – rekao je Petrič.