Tanjug
Kosovska Mitrovica

Sjedinjene Američke Države pozivaju na bezuslovno formiranje Zajednice srpskih opština, na šta im premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti odgovara sa čak šest uslova za to, među kojima i da ZSO bude osnovana tek posle konačnog dogovora sa Beogradom. Oglasio se juče i pozivom zapadnim silama da ne vrše pritisak na Prištinu da prihvati formiranje ZSO, poručivši da mu osnivanje ZSO nije prioritet.

Zbog ovakvog nastupa u javnosti Aljbinu Kurtiju bi, kako za “Vesti” kaže politički analitičar Dejan Vuk Stanković, ovoga puta iz Vašingtona mogao da usledi ne politički šamar, već nokaut.

Stanković ne isključuje mogućnost da Kurti ima ovlaš podršku nekih faktora na Zapadu koji ne pripadaju Americi, ali ukazuje i da SAD i EU pokazuju želju za usaglašenošću.

– S obzirom na to da bi SAD i EU neki zajednički stav i pristup po pitanju rešavanja problema KiM, radikalizam Kurtija koji poprima neprijatno komične elemente, može da bude osujećen na isti način na koji ga je već jednom osujetio izaslanik bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa za dijalog Ričard Grenel, a može da prođe i na isti način kao Ramuš Haradinaj koji je svojevremeno, preteći Srbima i opstruirajući pregovarački proces, bio smenjen – ocenio je naš sagovornik.

Stanković ukazuje da kad bi Kurti bio smenjen, Kosovo bi ušlo u zonu političke nestabilnosti, a sledila bi predizborna kampanja i proces pregovora bi se, u takvom slučaju, pomerio. On napominje da Kurti verovatno time iritira Amerikance i Evropljane i negde ih verovatno tera da mu, pre ili kasnije, zaprete ozbiljno.

– Da li je to unutrašnja politička igra ili Kurtija podržavaju neki zapadni činioci, u ovom je trenutku nejasno, ali je jasno da je posledica jedne takve odluke disfunkcija procesa pregovora, a onda i verovatno politički šamar Kurtiju iz Vašingtona… zapravo ne samo šamar, već i nokaut – zaključio je Dejan Vuk Stanković u izjavi za naš list.

Manipulacija koja se servira iz Prištine, nije prošla u Vašingtonu, a Kurti postaje “loš momak” u očima Zapada, smatra predsednik Saveta za strateške politike i bivši ministar odbrane Dragan Šutanovac.

On kaže da se promena kursa desila kad je Kurti odbio da prihvati rešenje EU koje se ticalo tablica na KiM.

– On je tada postao loš momak i popularnost mu se polako gasi na Zapadu. Svestan je toga. Od početka rata u Ukrajini pokušava, sve vreme, da izazove razne konflikte na Kosovu, da predstavi sebe kao žrtvu, a Srbiju kao zemlju koja bi napala Prištinu.

On je mišljenja da Srbija mora da insistira na realizaciji potpisanih odluka, a to je Briselski sporazum i formiranje Zajednice srpskih opština.

– To stavlja u donekle tešku situaciju Kurtija koji godinama obećava da to neće učiniti i da se to ne može učiniti pre nego što Srbija prizna Kosovo. Njegovi argumenti se ne bi promenili i čak i da Srbija prizna Kosovo, a Srbija to neće učiniti. Dakle, argumenti mu padaju u vodu, zapadni partneri sve više veruju Beogradu, nego Prištini i mislim da su oni u većem problemu nego Beograd”, poručio je Šutanovac.

On je naglasio da Srbija u ovom trenutku ima mnogo bolje odnose sa SAD nego što je to bilo pre nekoliko godina.

Niko ne želi nove sukobe

Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je da su diplomatske aktivnosti za rešavanje kosovskog pitanja povećane, kao i pritisci dodajući da je dolazak specijalnog izaslanika Miroslava Lajčaka dodatni vid pritiska.

– Nikome ne odgovaraju novi sukobi na tlu Evrope i žele da ugase sva moguća žarišta, ali i da skinu primere potencijalnih presedana što KiM jeste, jer je oduzeto Srbiji suprotno međunarodnom pravu – kaže Brnabićeva.

Nema idealnog rešenja

Dragan Šutanovac (na slici) je, govoreći o francusko-nemačkom predlogu rekao “da ne postoji najbolji predlog”.

– Čak i da pitate one koji su za to da se KiM vrati u formalno-pravni okvir Srbije, sa svim stanovnicima, rekli bi, verovatno, da im nije to ideja, ideja je da vratimo teritoriju, a ne te ljude. Ovde ne postoji idealno rešenje ni za beogradsku, ni prištinsku stranu – ocenio je Šutanovac.