Pokretu Samoopredeljenje i Albinu Kurtiju pobedu na vanrednim izborima na Kosovu donelo je 48 odsto osvojenih glasova, ali i neophodnost ulaska u koaliciju, a takva situacija, prema tumačenju analitičara, s obzirom na odnose tamošnjih političkih aktera, nije garant stabilne vlasti.
Na Kosovu nijedna vlada nije stabilna, jer su lideri kosovskih Albanaca u stalnom ratu, tumači politički analitičar Dragomir Anđelković.
On za “Vesti” ukazuje da ni buduća vlada naizgled neće biti stabilna, ali ne isključuje mogućnost da se Kurti izbori, jer su mu rezultati dali legitimitet koji retko ko od političkih aktera u Prištini može da ospori.
– Za Srbe sa KiM su svi oni su isti, jer se zalažu za “veliku Albaniju”, ne priznaju da je Kosovo deo Srbije, a srpsku zajednicu marginalizuju, pa nam dođe i bolje da se oni bore između sebe – ocenio je Anđelković, uz napomenu da Albin Kurti nije ni gori ni bolji od drugih.
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković smatra da očigledna i ubedljiva pobeda Samoopredeljenja ne garantuje stabilnost institucija u Prištini.
– Imajući u vidu da Kurti neće moći samostalno da formira vlast, bilo koja koalicija sada ne garantuje dugu i stabilnu većinu. Znamo za odnose između albanskih partija, kao i da su koalicije, i kada ih naprave, vrlo krhke, a albanski političari lako upadnu u neku vrstu političke zamke i uzajamnog svađanja – ocenio je naš sagovornik.
On ukazuje da trijumf Samoopredeljenja nije dovoljan i pored 48 odsto glasova, jer u albanskim političkim krugovima na Kosovu mora da se apsolutno trijumfuje i bude toliko dominantan da se ni od koga ne zavisi kako bi neko mogao da vodi vlast.
Kurti kao pobednik izbora kazao je da je formiranje tima za nastavak pregovora sa Beogradom neće biti među prioritetima ako obezbedi glasove da postane novi premijer. Nije isključio ni mogućnost “da dođe do revizije postignutih sporazuma sa Srbijom”.
Stanković ukazuje da Kurti šalje izazovne poruke i Beogradu i Briselu.
– Ako njegova politika bude na liniji poništavanja sporazuma postignutih sa Srbijom, pa i Briselskog sporazuma, biće jasno da je pregovarački proces potpuno propao – naveo je Stanković, uz napomenu da će Kurti nastaviti da retorički podržava ideju “velikoalbanskog nacionalizma”.
Dodao je i da će se videti kako će to u praksi izgledati, ali nije siguran da će Kurti biti sklon nekim represivnim merama prema srpskom stanovništvu.
– Više mi deluje da će biti neka vrsta verbalnog megafona velikoalbanskog nacionalizma, jer mislim da nema međunarodnu podršku za ideju “velike Albanije” u praksi, bar u ovom trenutku – smatra Stanković.
Upitan na koga bi Kurti mogao da osloni na međunarodnom planu, ovaj analitičar ukazuje na očekivanja lidera Samoopredeljenja od administracije Džozefa Bajdena, ali smatra da mu Amerikanci neće dati kart blanš da radi šta hoće.
– Videćemo kako će to izgledati, ali neprocenjivo je važno da Srbi imaju artikulisan politički stav i predstavništvo u institucijama. Ako Srbi budu znali šta hoće, mislim da će se pre ili kasnije oštro suprotstaviti Kurtijevom nacionalizmu, a to bi moglo da ga navede da racionalno pregovara sa srpskim predstavnicima i Srbijom – smatra Stanković.
Na to će uticati i stav Zapada, na šta ukazuje Dragomir Anđelković, zaključujući da će vlast u Prištini biti kooperativna u pregovaranju ako je zapadne sile ukrote.
Srpska lista ubedljiva
Dejan Vuk Stanković kaže da je Srpska lista sa 65.000 glasova Srba na KiM na oviim izborima trijumfovala ubedljivije nego ranije.
– Dobro je što je SL uzela svih deset srpskih mandata u skupštini, a što pokazuje da ima neprikosnoveni politički autoritet u srpskom narodu.Srpsko stanovništvo koje je preostalo da živi na KiM politički je homogeno i tu nema nikakvog razdora, a protivnici SL vide da njihove kritike kako na račun predstavnika te liste i države Srbije nemaju naročitog odjeka – tumači Stanković.
EU očekuje konstruktivnost Prištine
Posle kosovskih izbora čelnici EU Žozep Borel i Oliver Varhelji očekuju formiranje novih vlasti i konstruktivno angažovanje Prištine za nastavak dijaloga sa Beogradom, uz evropsko posredovanje. Tako će, smatraju oni, biti iskorišćena prilika za postizanje sveobuhvatnog sporazuma o normalizaciji odnosa. Naglasili su da će EU nastaviti da radi sa novim vlastima u Prištini kako bi pomogli da “Kosovo ostvari opipljiv napredak na evropskom putu”.