EPA/Valdrin Xhemaj
Aljbin Kurti

Poništavanje glasova manjinskih zajednica na Kosovu zasniva se na prebrojavanju krvnih zrnaca i strogoj nacionanoj podeli koja će biti sve gora i gora tokom vlade Aljbina Kurtija, ocenio je Darko Obradović, sekretar Instituta za nacionalnu i međunarodnu bezbednost.

Novi premijer Aljbin Kurti zadrti je “lenjinista” i “maocetungovac”, smatra Obradović, a učestale ustavne krize samo su izgovor da se izbegne dogovor iz 2013. godine o formiranju Zajednice srpskih opština. Po njemu, “velika Albanija” je izmišljotina ekstremista, koji nastoje da ekonomski neuspeh na Kosovu kompenzuju zapaljivom nacionalnom retorikom.

Obradović je prokomentarisao odluku Vrhovnog suda Kosova, kojom se oduzimaju glasovi manjinskim zajednica u srpskim sredinama.

– Taj ceo slučaj je poprilično bizaran. Videli smo da se poništavanje glasova zasniva na pretpostavljenim krvnim zrncima. Upravo su to te stroge nacionalne podele na Kosovu, koje će biti sve gore i gore tokom vlasti Aljbina Kurtija. Oduzimanje glasova manjinskim zajednicama pokazuje da kosovsko društvo nije raščistilo sa nacionalizmom i ratnim zločinima. Oni i dalje broje ljude uz konstatacije, da ukoliko negde žive Srbi, istovremeno ne mogu živeti Bošnjaci, Romi, Goranci i pripadnici drugih nacionalnih zajednica. Zapravo nastoje da obesmisle Bošnjacima pravo da postoje u nekim sredinama – kaže Obradović.

On dodaje da se na Kosovu brutalno krše ustavom zagarantovana prava nacionalnih manjina, što može da eskalira tokom formiranja drugog kabineta Kurtijeve vlade.

– U skladu sa kosovskim ustavom 10 poslaničkih mesta zagarantovano je za srpsku manjinu, a deset je zagarantovano za druge manjine. Garantovana su i tri ministarska mesta, od čega su dva namenjena srpskoj zajednici, a jedno je za ostale manjine. Oni jednostavno ne mogu da pobegnu od toga. Zbog tih stvari nastoje da Bošnjake, Aškalije, Rome i sve ostale zapravo asimiluju kao Albance, jer su njima manjine zapravo rak rana. Imate sada situaciju u kojoj Srpska lista ne mora podržati vladu Aljibina Kurtija u parlamentu, ali će po Ustavu imati dva ministra – ističe Obradović.

Političari u Prištini sve češće govore i o nacionalnom ujedinjenju sa Albanijom. Obradović smatra da je u savremenim geopolitičkom okolnostima tako nešto nemoguće.

– Velikoalbanska ideja postala je pogodan markentiški trik za upotrebu dnevne politike. Tačka na velikoalbansku ideju stavljena je onog trenutka kada je Severna Makedonija pristupila NATO, jer su granice članica alijanse nepromenljive. Ne zaboravite da ta karta Velike Albanije obuhvata deo Grčke, Severne Makedonije, Srbije i Crne Gore. Velika Albanija je sada izmišljotina ekstremista, koji nastoje da svoj ekonomski neuspeh na Kosovu kompenzuju zapaljivim nacionalnom retorikom. Istovremeno takva ideja može biti vrlo rizičan povod za oružani sukob niskog intenziteta. Zato je važno što pre otvoriti dijalog, kao i da se EU i SAD postaraju da vlada na Kosovu primeni potpisano u Briselu. To je početak i kraj svega – ocenjuje Obradović.

Priština stalno proizvodi krize, dodaje sekretar Instituta za nacionalnu i međunarodnu bezbednost, kako bi izbegla ispunjavanje obaveza iz Briselskog sporazuma.

– Na Kosovu postoji vakum vladavine prava i učestale ustavne krize, koje su izgovor da se izbegne dogovor iz 2013. godine o formiranju Zajednice srpskih opština. To vidimo po razultatima izbora. Na Kosovu je pobedio Aljbin Kurti, čovek kome su uzori Mao Ce Tung i Staljin i čiji je duhovni otac Adem Demaći. Ne možemo očekivati stabilan i konstruktivan pristup sa takvim čovekom. Njemu nije u interesu da se postigne trajni mir i normalizacija – upozorava Obradović.

U fokusu kosovske javnosti je i odlazak Kosovskih bezbednosnih snaga u prvu međunarodnu mirovnu misiju u Kuvajt.

– Priština sada jako eksploatiše tu činjenicu. Videli smo i Ramuša Haradinaja, koji je održao pozdravni govor u kome je osokolio kosovske mirovnjake. To što mislimo da je konflikt zamrznut, ne znači da kosovska strana ne radi na svojoj afirmaciji. Bez obzira što doprinose miru u okviru međunarodnih misija, mnogo je bitnije da porade na vladavini prava. Na Kosovu je u velikoj meri narušena bezbednost povratnika i manjina, a imamo i diskriminatorne poteze, kao i apsolutnu klanovsku strukturu. Umesto što se hvale odlaskom u misiju trebalo bi da se bave bezbednošću na Kosovu koja se tiče manjina, Srba, srpske dece koja idu pod pratnjom u školu, manastira koje čuva italijanski bataljon, gde ni monahinje nisu sigurne – zaključio je Obradović.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here