Bivši američki ambasador pri NATO Kurt Volker izjavio je za Glas Amerike da je kosovska vlada pogrešila što je delovala na severu Kosova bez konsultacija sa SAD i EU, ali je dodao da Zapad ne bi trebalo da previdi, kako kaže, nacionalističke tendencije Srbije u regionu.
Volker, ekspert Centra za analizu evropske politike pozvao je vladu Kosova da preduzme mere za smanjenje tenzija, ali kaže da se SAD i Evropska unija takođe moraju obavezati da će odustati od delovanja kojim rizikuju da naruše suverenitet Kosova.
– Prvo moram da kažem da je to veoma opasna situacija. U prošlosti smo mnogo puta videli kako je etnički nacionalizam izbio u otvoreni sukob na Balkanu. Tako nešto se mora sprečiti po svaku cenu. Imajući ovo u vidu, smatram da su postupci kosovske policije bili preterani. Trebalo je da postupe sa više uzdržanosti. Ali, s druge strane, moramo razumeti da je to sve počelo zbog višegodišnjeg nacionalističkog delovanja Srbije na Kosovu, u Bosni, Crnoj Gori i samoj Srbiji i nije bilo pokušaja da se to zaustavi – rekao je Volker.
To je, prema njegovoj oceni, stvorilo situaciju u kojoj je Kosovo osetilo da je njegov suverenitet narušen.
– Odbijanje srpske zajednice da učestvuje na lokalnim izborima, nastojanja da se stvori Zajednica opština uz podršku Srbije… U ovim uslovima, rešenje je veća posvećenost SAD i EU koja mora da odbije ove nacionalističke tendencije i mora da usmeri napore na stvaranje stabilnosti i ekonomskog rasta i razvoja za sve – rekao je Volker.
On je ukazao i da su bliski odnosi sa Amerikom od vitalnog značaja za Kosovo, i da je bilo brzopleto i nepromišljeno sa njihove strane da preduzmu akcije bez konsultacija sa SAD.
– I mislim da se to odražava u izjavi sekretara Blinkena. Istovremeno, mislim da se u izjavi zanemaruje deo odgovornosti SAD i Evropske unije zbog nekontrolisanja nekih od ovih srpskih nacionalističkih akcija tokom vremena, što je bio i razlog koji je iritirao Kosovo – kazao je Volker.
Na pitanje da li je otkazivanje učešća Kosova u vojnoj vežbi “Defender Europe 23” odgovarajuća reakcija, kaže da je to stvar ličog suda. Za njega je jasno da je vlada SAD nezadovoljna vladom Kosova i da je želela da uradi nešto kako bi izrazila to nezadovoljstvo.
Upitan koliko je narušen odnos dve zemlje, koje su “obe strane smatrale posebnim”, Volker kaže da bi ovu situaciju mogao da okarakteriše kao “frustraciju i nervozu”.
– Nadam se da će se situacija vratiti na pravi put – zaključio je Volker.
Sreca pa si bivsi.