Predstavništvo Republike Srpske u Austriji organizovalo je “Dane Hercegovine”, višednevnu manifestaciju tokom koje su se u Beču predstavili privredni, kulturni i turistički potencijali ovog regiona.
Kulturno veče organizovano je u saradnji sa odborima Srpskog prosvetnog i kulturnog društva Prosvjeta iz Mostara i Beča, a predstavljene su i izložbe “Aleksa Šantić i mostarski kulturni krug” i izložba pod nazivom “Vaskrs manastira tomislić”. Šef Predstavništva Republike Srpske u Austriji Mladen Filipović rekao je da je važno da se u Beču predstavlja ono najbolje iz srpske kulture, tradicije i duhovnosti.
– Hercegovina je po mnogo čemu posebna, i izuzetna čast je da ovih dana u Beču promovišemo brojne potencijale ovog regiona – rekao je Filipović.
Predsednica SPKD Prosvjeta Gradski odbor Mostar Sanja Bjelica Šagovnović kazala je da se ove godine obeležava stogodišnjica smrti poznatog pesnika Alekse Šantića koji je ostavio neizbrisiv trag, ne samo u Mostaru, već i u celokupnoj srpskoj književnosti i istoriji.
– Čuvajući naše kulturno i književno nasleđe čuvamo i nadograđujemo i našu kulturu, jezik i identitet – kazala je Bjelica Šagovnović.
Bogata istorija
Potpredsednik Prosvjete Beč i osnivač srpskih dopunskih škola u Austriji Srđan Mijalković, govoreći o značaju Alekse Šantića naglasio je da je Šantić celi svoj život radio na ujedinjenju, okupljanju i sabornosti što je i danas velika potreba i srpske kulture i srpskog naroda uopšte.
– Osim svog grandioznog književnog dela, Šantić je bio značajni javni radnik toga doba, posvećen mladima, tačka oslonca i simbol naše kulture, ne samo u Hercegovini, već širom srpskog kulturnog i duhovnog prostora – rekao je Mijalković. Predsednik bečke Prosvjete Marko Sarić naglasio je važnost povezivanja Srba na kulturnom planu i na očuvanju svoje bogate kulture i istorije. Tokom kulturno-umetničkog dela programa neke od najpoznatijih pesama Alekse Šantića govorili su članovi Kluba mladih bečke Prosvjete.