– Iskreno, nisam mislio da se oglašavam povodom tvrdnje ove vernice, ako je vernica, jer tu osobu niko od sveštenika i vernika koji redovno dolaze u crkvu i ne poznaje, i ovo će biti moje prvo i poslednje izjašnjavanje ovim povodom. Da je ta osoba pitala mene, ili bilo kog drgog sveštenika, a mi smo u crkvi i da pojasnimo sve što je nekome nejasno, dobila bi odgovor da simboli koji se nalaze na krstu iznad ikonostasa nisu nikakvi kukasti
krstovi već stilizovani ružin cvet koji se kao simbol u pravoslavlju često upotrebljava – kaže za "Vesti" starešina crkve Vlade Kaplarević.
Sveštenik dodaje da "svako vidi ono što hoće da vidi".
– Ne znam iz kakvih je pobuda ta osoba na svetosavskom i svetogorskom krstu videla fašističke simbole, ali svako mora da zna da se u crkvu ne dolazi da se gleda da li je neko debeo, lep, ružan, kako je obučen ili na šta mu liče pravoslavni simboli kojima se ukrašavaju crkve, već radi molitve i obraćanja Svevišnjem. Na kraju, valja ponekad, a i sada je pravi trenutak, setiti se i reči Nikolaja Velimirovića: "Ubi nas neznanje" – konstatuje Kaplarević.
Među onima koji ne veruju u tvrdnju vernice da ateničku crkvu "krase" svastike jeste i Minja Radovanović, profesor na Tehničkom fakultetu u Čačku i arhitekta koji je projektovao crkvu u Atenici i još 12 crkava u čačanskom kraju.
– Jednostavno, nekome ukrasi na krstu liče na svastike, ali to je već stvar percepcije i ličnog doživljaja onog ko posmatra. U svakom slučaju, ovakva i slične rasprave Srbima i pravoslavlju nisu potrebne – ističe profesor Radovanović.
Unošenje podela u narodTvrdnja vernice Slavice Jovanović o ukrasima u obliku kukastih krstova ljuti i mnoge vernike među kojima je i privatnik Aleksandar iz Atenice koji redovno dolazi u crkvu Ognjene Marije. |