U proleće prošle, 2013. godine, propao je deo trotoara na uzvodnoj strani Brankovog mosta, te je trotoar avgusta zatvoren za pešake jer je na polovini mosta velika rupa kroz koju se vidi reka Sava.
Tako i pešaci i biciklisti mogu da koriste samo drugu, nizvodnu stranu tog prometnog mosta, gde gužve rastu – ukazuje Udruženje, a trotoar je i tu u toliko lošem stanju, da se između nekih spojeva betonskih ploča na mostu već mesecima vidi površina Save.
Nadležni iz Direkcije za puteve grada Beograda su u dopisu od 23. maja saopštili da se ove godine ne planira popravka trotoara na Brankovom mostu, iako je gradski Sekretarijat za saobraćaj još 2013. godine ustanovio da je popravka neophodna.
Uz to je u tom dopisu rečeno da JKP "Beograd Put" nije u mogućnosti da samostalno popravi oštećenje trotoara na mostu, te je pokrenut postupak javne nabavke. Tako je prošlo godinu dana od nastanka problema, ali se početak rešavanja još ne nazire, navodi Udruženje.
Slično je i na Pančevačkom mostu u Beogradu gde se o stanju trotoara pisalo godinama, a Ministarstvo saobraćaja 2013. utvrdilo da je za taj problem nadležna gradska Direkcija za puteve. Ali, Direkcija za puteve nije preuzela na održavanje Pančevački most, a nije utvrđen rok da to ona i učini.
"Dotle građanima Beograda ostaje da se guraju na trotoarima ili prelaze mostove sa oštećenim ogradama i rupama", piše u saopštenju udruženja Ulice za bicikliste čiji su aktivisti više puta protestovali na Brankovom mostu.