Zahtevi iz Prištine za prijem Kosova u NATO i otvaranje vojne baze nisu ideja Albanaca sa Kosova, već njihovih lobista u SAD i EU kojom hoće da nateraju četiri zemlje EU, članice NATO-a, da priznaju nezavisnost Kosova, prokomentarisao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nove političke tonove predstavnika privremenih prištinskih institucija. Srbija će, istakao je Vučić, i pored svih pritisaka i ucena čuvati svoj teritorijalni integritet.

On je, odgovarajući na novinarsko pitanje da li je moguće da Priština u ovoj situaciji profitira i ostvari svoje ciljeve, podsetio da je pre pola godine prvi put čuo za ideju njihovih lobista i nekih političara u SAD.

– Zašto je to njima važno? Pod jedan, time žele da nateraju četiri članice NATO-a da priznaju nezavisnost Kosova. Ne možete postati članica NATO-a ako niste država. To je način, ali i izgovor za deo zemalja da prihvate i kažu moramo, jer nemamo drugi izlaz. Drugi razlog je pokušaj da se Srbija stavi pred svršen čin, da nam se kaže samo ste vi ostali da priznate Kosovo i nemate izbora – objasnio je Vučić.

Vojni analitičari, sagovornici “Vesti”, slažu se u oceni da kosovski Albanci i njihovi lobisti pokušavaju da iskoriste vojni sukob Rusije i Ukrajine da proguraju svoje ciljeve.

Miroslav Bjegović, specijalista za terorizam i organizovani kriminal, tvrdi da je zahtev tzv. ministra odbrane Kosova Armenda Mehaja o hitnom prijemu Kosova u NATO besmislen. Odnosno, kako ističe, nekakve vojske koja po međunarodnom pravu i Rezoluciji 1244 ne postoji, već su to samo snage Kfora, a u slučaju ugrožavanja bezbednosti Srba, regularne snage bezbednosti Srbije.

– Očito Albanci žele da iskoriste rusko-ukrajinski sukob pod izgovorom da će Srbi napasti sever Kosova, pa im treba NATO zaštita. Srbija, međutim, nema pretenzije na tuđu teritoriju, a i ne može napadati svoju sopstvenu, jer je KiM deo Republike Srbije – kaže Bjegović za “Vesti” i ističe da bi u slučaju napada i pokušaja proterivanja srpskog naroda, Srbija reagovala adekvatnim vojnim merama.

Ne može u NATO neko ko nije član Ujedinjenih nacija, ukazuje Ljuban Karan, potpukovnik KOS u penziji.

On smatra da je to za sada samo pretnja u javnosti, ali da ne može da isključi mogućnost da budu iskorišćena ratna zbivanja da se “na mala vrata” proguraju neki planovi. Ipak, kako ističe, ne verujem da bi Zapad išao toliko protiv međunarodnog prava na koje se sada zbog Rusije toliko poziva, jer ne može se to pravo istovremeno i gaziti i poštovati.

Karan je podsetio da je nedavno predstavljen izveštaj Instituta “Džon Hopkins” i Vilson centra o novoj strategiji za Balkan, ukazujući da je reč o novoj strategiji SAD.

– Američka administracija ne može da govori o toj strategiji, jer je više antisrpska nego sve dosadašnje, pa onda o njoj govore organizacije i instituti. To je u stvari politika SAD koju hoće da realizuju samo se ne zna da li kroz nekoliko meseci, godina ili duže. Cilj je da uvedu Kosovo u NATO, pa da Srbija pregovara sa članicom NATO-a – zaključuje Karan. Američki kongresmen Riči Tores, kopredsedavajući albanskog Kokusa, kazao je da nikada nije bilo hitnije da tzv. Kosovo bude primljeno u NATO. On je na Tviteru napisao da u kontekstu invazije Rusije na Ukrajinu, Kosovo ponovo traži članstvo u NATO i podsetio da se pre nekoliko nedelja zalagao za prijem Kosova u NATO.

– Nikad nije bilo hitnije da naši saveznici postupe ispravno – objavio je Tores, koga je tzv. ministarka spoljnih poslova u Prištini Meljiza Haradinaj Stubla na Tviteru predstavila kao novog saveznika Prištine.

Situacija nije naivna

Predsednik Srbije kaže da ne može trenutno da proceni koliko je realna opasnost, ali da nije “nimalo naivna situacija za nas”.

– Moja poruka građanima je da koliko god njih prizna Kosovo i šta god oni radili, za razliku od njih, Srbija će se držati međunarodnog javnog prava, Povelje UN, poštovanja teritorijalnog integriteta međunarodno priznatih zemalja, a to je Srbija, ne nekakvo Kosovo. Što znači, bez obzira na sve pritiske i ucene, na šta sve neko pomisli, Srbija će čuvati svoj teritorijalni integritet – kazao je Vučić.

Reagovao i Grenel

Na prištinske zahteve o hitnom članstvu Kosova u NATO reagovao je i bivši specijalni izaslanik SAD Ričard Grenel, podsećanjem da je “sadašnja vlada upravo odbila američku pomoć za gasovod”. Grenel je pre mesec dana na Tviteru napisao da je “vlada Kosova koju predvodi Aljbin Kurti, upravo odbila pomoć SAD za gas, što bi dramatično smanjilo cene”. On je naveo i da “narod treba da bude ljut”.