Vesti
Beseda mitropolita Siluana

Udruženje srpskih žrtava bosanskog građanskog rata 1992-1996, koji žive u Australiji, obeležilo je prošle subote na crkvenom imanju u Rosmoru 20 godina postojanja. Pored članova udruženja, svečanom skupu pod nazivom “Krivo sedi, pravo zbori”, prisustvovali su mitropolit australijsko-novozelandski Siluan, ambasador Republike Srbije Rade Stefanović, generalni konzul u Sidneju Jakov Rogan i vicekonzul Borisav Petković, kao i predstavnici drugih nacionalnih organizacija.

Okupljeni su imali priliku da vide više video-snimaka i slajdova koji kao večna opomena svedoče o zločinima i krvoproliću, a sekretar udruženja Đorđo Šuvajlo, koji je autor dve knjige svedočanstava o tim nesrećnim vremenima, ukazao je na niz detalja iz istorije koji se ne smeju zaboraviti.

Na obeležavanju jubileja dodeljene su prigodne zahvalnice i darovi, a objavljene su i mnogobrojne aktivnosti Udruženja, pre svega dobrotvorne akcije i drugi vidovi podrške.

Tokom prigodnog programa predstavili su se KUD “Karađorđe” i drugi istaknuti umetnici.

Upriličen je i kulturno-umetnički program

Sekretar udruženja Đorđo Šuvajlo je povodom obeležavanja godišnjice uputio javnosti poruku koju prenosimo u celosti:

“Po završetku bosanskog građanskog rata 1992-1996, veliki broj Srba, među kojima i veliki broj logoraša, plaćenim vizama ‘braće Arapa” iselio se iz otadžbine i naselio velike prekookeanske zemlje, SAD, Kanadu i Australiju. Proterani sa ognjišta u etničkom čišćenju srpskog stanovništva nisu poneli ništa, a otkrićemo mnogo godina kasnije da su zapravo poneli – strah! Strah koji su osetili u logorima Federacije BiH se podvukao pod kožu, a mnogima je ušao i u krvotok.

Sticanjem nezavisnosti, BiH nije podjednako tretirala svoje građane koji su automatizmom to postali. Razlikovali su ih po nacionalnosti, veroispovesti i političkom opredeljenju. Srbima su ih zvali! Tamo gde su muslimani preuzeli vlast, mnogi Srbi su svoje postojanje glavom platili, one koje ne pobiše, zatvoriše u državne koncentracione logore širom Federalne BiH.

Zatvoreni Srbi poverovaše da ih ‘dobri Bošnjani” ne bi zatvorili da im imena nisu pronašli na spiskovima članova Srpske demokratske stranke ili na spiskovima JNA koja ih je zadužila sa pešadijskim naoružanjem u slučaju potrebe za formacijskim popunjavanjem ljudstva. I osta strah do kraja života?!

Ovde u Australiji susreli smo žrtve bosanskog građanskog rata, od Čapljine do Bihaća, od Brčkog do Kupresa. Nekolicina logoraša je 2004/05. godine pokrenula inicijativu formiranja logoraške organizacije u Australiji. Agitovali smo i pitali logoraše za aktivno učešće u radu iste.

“Nemoj mene stavljati na spisak”, bio je odgovor mnogih.

I tako, logoraši i dan-danas žive sa strahom.

Sa obeležavanja 20 godina udruženja

Februara 2005. godine, održana je Osnivačka skupština logoraške organizacije. Usledila je, te iste godine, aktivnost legalnog registrovanja. Kako tada, tako i danas, organizacija deluje pod imenom The Association of Serbian Victims of the Bosnian Civil Njar 1992-1996, Australia INC.

Organizacija je osnovana u nameri da govori o istini i karakteru rata, o počinjenim zločinima i preživljenim torturama, da svedoči u pokrenutim sudskim procesima, da objavljuje dokaze i dokumente i da finansijski pomaže pojedince i ustanove.

U tom smislu, organizacija je prikupila preko 200.000 evra, koje je podelila u Republici Srpskoj, Srbiji i Australiji.

“Napokon, ostvarili smo i želju mnogih logoraša državnog konc logora Silos da po donesenoj pravosnažnoj presudi za sudski predmet vezan za Silos, blagovremeno podnesemo, putem advokata Steve Baštinca, Tužbu za štetu prouzrokovanu ilegalnim zatvaranjem i učinjenim materijalnim i nematerijalnim povredama. Sudski proces je ‘zaglavljen” u pravosuđu BiH, ne mogu da odrede ko je i koji sud je nadležan!

Ćerali smo se sve ovo vreme, ćeraćemo se još”, poručio je sekretar Udruženja Đorđo Šuvajlo.

Zahvalnost udruženja

Đorđo Šuvajlo je uručio dar vladiki Siluanu

Đorđo Šuvajlo je u ime udruženja logoraša uputio izraze zahvalnosti zvanicama koje su svojim prisustvom uveličale skup u Rosmoru.

– Bila nam je čast da ugostimo brojne zvanice i ovom prilikom želim da se srdačno zahvalim Njegovom visokopreosveštenstvu mitropolitu Siluanu, njegovoj ekselenciji ambasadoru Radetu Stefanoviću, konzulima Jakovu Roganu i Borisavu Petkoviću, zatim veteranu srpske zajednice Iliji Glišiću, predsedniku Četničkog ravnogorskog pokreta Jovanu Pavasoviću, direktoru Beo Eksporta Vasi Despotoviću, direktoru Tesla Automotiv Nebojši Maričiću, rukovodstvu Udruženja Zastava-Hanting, kao i parohijanima Svetog Đorđa Kabramata i svima koji nas podržaše – istakao je Šuvajlo.

“Žrtve ne predajemo zaboravu”

U svom obraćanju mitropolit Siluan je posebno naglasio reč “mučenici”, kojom je naslovljen jedan od prikazanih video-snimaka.

– Pojašnjene su reči gospoda Hrista da ćemo u svetu imati nevolje, ali istovremeno da se ne bojimo, jer je Hristos pobedio svet. Jedno od gospodnjih imena jeste NI KA, čije značenje jeste Pobedilac. Ne predajemo zaboravu naše žrtve za veru, opraštamo, znamo da je posledica našeg stradanja za veru – radost i večnost, a onih koji su ubijali takođe, vaskrsenje, ali na sud i večnu osudu – kazao je vladika.

Poziv mladima

Ambasador Stefanović je pozdravio okupljene

Udruženje Srba žrtava bosanskog građanskog rata 1992-1996 nastanjenih u Australiji nastoji da se ovaj plamen sećanja i humanosti što duže održi. Zato su predsednik Mladen Šuvailo i sekretar Đorđo Šuvajlo uputili poziv mladim ljudima u srpskoj zajednici da podrže udruženje i da nastave život i aktivnosti ove značajne asocijacije i u budućnosti.