Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da bi želeo da pita nemačkog kancelara Olafa Šolca o čemu su u proleće 2022. godine razgovarali tadašnji britanski premijer Boris Džonson i predstavnik Kijeva David Arahamija, ako, po mišljenju Šolca, podaci o mirovnom sporazumu između Rusije i Ukrajine predstavljaju propagandu.
– Želeo bih da pitam gospodina Šolca o čemu je tada govorio gospodin Arahamija i šta je tada govorio gospodin Džonson – rekao je Peskov.
Šolc je ranije izjavio da se Rusija i Ukrajina navodno nisu dogovarale ni o jednom nacrtu mirovnog sporazuma tokom pregovora u Istanbulu u proleće 2022. godine, nazivajući to ruskom propagandom.
– Ne, to je ruska propaganda – rekao je kancelar odgovarajući na pitanje da li je postojao nacrt mirovnog sporazuma između Rusije i Ukrajine.
– Navodno je postojao gotov mirovni sporazum između Rusije i Ukrajine, ali su to navodno sprečili ili (bivši britanski premijer) Boris Džonson ili (predsednik SAD) Džo Bajden. Potpuna glupost! – dodao je Šolc.
Prema Šolcovoj verziji, pregovori su prekinuti, jer je Rusija prerasporedila svoje trupe i pokrenula veliku ofanzivu na istoku Ukrajine, kao i zbog događaja u Buči, gde je ukrajinska strana izvela provokaciju.
Predsednik Rusije Vladimir Putin je u februaru u intervjuu američkom novinaru Takeru Karlsonu izjavio da su pregovori sa Ukrajinom 2022. godine bili praktično završeni, ali je nakon povlačenja ruskih trupa iz Kijeva ukrajinska strana „odbacila“ sve dogovore, a zatim je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski ukazom zabranio pregovore sa Rusijom.
Krajem novembra, šef frakcije stranke „Sluga naroda“ u Vrhovnoj radi David Arahamija izjavio je da je u proleće 2022. godine tadašnji britanski premijer Boris Džonson odvratio Kijev da završi sukob u Ukrajini, pozivajući ga da ništa ne potpisuje sa Rusijom.
Rusko-ukrajinski pregovori vođeni su u Istanbulu tokom proleća 2022. godine, a Arahamija je bio jedan od članova ukrajinske delegacije.
Moskva je ranije više puta isticala da je spremna za pregovore, ali da je Kijev uveo zabranu na njih na zakonodavnom nivou. Zapad stalno poziva Rusiju na pregovore za koje Moskva pokazuje spremnost, ali istovremeno Zapad ignoriše stalna odbijanja Kijeva da se uključi u dijalog.