To stoji u izveštaju Saveta za borbu protiv korupcije pod naslovom "Analiza političkog uticaja na poslovanje Fonda za razvoj Srbije", koji je 15. jula ove godine dostavljen Vladi Srbije, Ministarstvu unutrašnjih poslova i Republičkom javnom tužilaštvu, koje je 21. jula prosledilo izveštaj Tužilaštvu za organizovani kriminal.
U izveštaju se navodi da su u periodu od 2007. do 2013. godine ukupno odobreni krediti preduzetnicima iznosili oko 882 miliona dinara, a firmama Miroslava Miškovića 1,2 milijarde dinara, odnosno oko 370 miliona dinara više nego svim preduzetnicima zajedno.
Kreditirane firme koji su u većinskom ili stoprocentnom vlasništvu Miroslava Miškovića su – Delta Maksi sa 100 miliona dinara, Delta Agrar 735 miliona dinara, Jugohemija 190 miliona dinara i Juhor-Eksport Jagodina 185 miliona dinara.
Delta: Sve je po zakonu"Kompanije Delta holdinga su kredite Fonda za razvoj Srbije dobile po zakonom predviđenoj proceduri i svoje kreditne obaveze redovno izmiruju", saopštila je danas ta hodling kompanija u vlasništvu Miroslava Miškovića. Kako se ističe, svi krediti su namenski trošeni, obaveze su uredno servisirane, sa svim pripadajućim kamatama i bez dana kašnjenja u otplati. Navodi se da je u ovom trenutku u korišćenju samo jedna kreditna linija i to kredit Delta agrara, kao i da je trenutni dug po tom kreditu 176 miliona dinara. Prilikom apliciranja za kredite Fonda za razvoj, kako se ističe, Deltine kompanije su nastupile su u zakonom predviđenoj proceduri kakva važi za sve učesnike na tržištu. Kako ističe Delta, većina dobijenih sredstava iz Fonda za razvoj plasirana je u proizvodne kapacitete – u Delta agrar, mesnu industriju Juhor iz Jagodine, novosadsku fabriku testenina Danubius i u kapacitete koji se nalaze u različitim regionima Srbije.
|
Osim Miškovića, preduzetnici kojima je odobren kredit iz Fonda za razvoj su i Željko Mitrović, Vojin Lazarević, Nenad Popović, Toplica Spasojević, Nebojša Čović, Zoran Drakulić, Milo Đurašković, Đorđe Antelj, Goran Perčević i Predrag Ranković Peconi.
Preduzetnicima kojima je odobren kredit se u manjoj meri bave proizvodnjom, a u najvećem broju slučajeva radi se o uslužnim delatnostima.
Kredit od 619 miliona dinara odobren je i firmama ABS Minel trafo i ABS Minel transformatori, koje su tada bile u vlasništvu Nenada Popovića, kredit od 508 miliona dinara odobren je kompaniji Rudnap grup Minel kotlogradnja u vlasništvu Vojina Lazarevića, kao i 530 miliona dinara za FMP Železnik, čiji je vlasnik Nebojša Čović.
Kredit od 300 miliona dinara odobren je i Miodragu Kostiću za firmu MK Komerc, kompanija JU Point, čiji je vlasnik Zoran Drakulić, dobila je 360 miliona dinara, a Pink Digital sistem u vlasništvu Željka Mitrovića dobio je 190 miliona dinara.
U izveštaju Saveta za borbu protiv korupcije navodi se da su krediti odobreni i drugim preduzećima čiji su vlasnici i direktori veoma poznati javnosti, kao što su – Beohemija, Europolis, Koling, Interkomerc, Gemax, PZP Beograd, Industrija precizne mehanike Beograd, ITM-Group, Čip komerc, Euroaqua, MB Konsalting, Koteks Surčin, Zvezda AD Zemun, Gradina Zemun i Žito Dunav Batajnica.
Dodaje se da su i u ostalim regionima u Srbiji sredstva Fonda takođe deljena na osnovu političkih i drugih uticaja vlasnika i direktora firmi – Farmakom Šabac, Amiga Kraljevo, Putevi Užice, Simpo Vranje, Todor Vrnjačka banja, Grand inženjering Bor, Vino Župa, Rubin Kruševac, Podgorina Frućt Osečina, Ž Pecka Osečina, PIK Pešter, Banini Kikinda, Nisal Niš, Mediteran 92 Guča.