EPA
Albaneze i Morison u Parlamentu

Nakon saznanja da je bivši premijer Skot Morison u tajnosti sam sebi dao ovlašćenja u pet ministarstava, kao i zahteva premijera Entonija Albanezea da kabinet zatraži pravni savet glavnog advokata Australije (drugog čoveka pravnog sistema Komonvelta), konačno je stigao odgovor.

Konkretno pitanje koje je postavljeno glavnom državnom advokatu glasilo je: “Da li je gospodin Morison valjano imenovan da upravlja ministarstvima za industriju, nauku, energiju i resurse 15. aprila 2021?“

Generalni advokat, dr Stiven Donahju utvrdio je da je imenovanje važeće prema članu 64 Ustava.

– Generalni guverner, postupajući po savetu premijera, ima ovlašćenje prema članu 64 Ustava da imenuje postojećeg državnog ministra, uključujući premijera, da upravlja dodatnim resorom – rekao je dr Donahju.

Ujedno je naveo da generalni guverner nema diskreciono pravo da odbije savet premijera u vezi s takvim imenovanjem.

Osim toga, dr Donahju je rekao da ne postoji mogućnost ni za parlament ni za javnost da pozovu ministre na odgovornost zato što identiteti odgovornih nisu javni.

Međutim, dr Donahju je s druge strane bio vrlo kritičan povodom Morisonove odluke o “tajnim ministarskim imenovanjima“, rekavši da je zbog toga što nije obavestio ministre, parlament ili javnost “fundamentalno potkopao“ principe odgovorne vlade.

– Taj zaključak ne zavisi od toga u kojoj meri je Morison koristio svoja ovlašćenja u pomenutim ministarstvima, jer je od trenutka svog imenovanja bio odgovoran za administraciju ministarstva – naglasio je dr Donahju.

Generalni advokat je izašao sa potencijalnim rešenjima i preporučio nekoliko opcija kako bi se osiguralo da su javnost i parlament informisani i sposobni da pozivaju ministre na odgovornost.

Prvi je da se sva imenovanja prema članu 64 Ustava uvrste u liste ministarstava i da se od resora zahteva da na svojim veb stranicama navedu sve relevantne ministre. Odvojeno, dr Donahju je predložio da se usvoji praksa objavljivanja imenovanja u Glasniku.

Ostale preporuke se odnose na izmene naloga o administrativnim aranžmanima ili učvršćivanje zakonskog zahteva za objavljivanje takvih imenovanja.

Podsećamo, Odeljenje premijera i Kabineta je prošlog ponedeljka postavilo glavnom advokatu pitanje zakonitosti Morisonove odluke o imenovanju na ministarske funkcije.

Sledećeg dana, premijer Albaneze je tražio dodatne pravne savete, optužujući svog prethodnika da je organizovao „uništavanje demokratije bez presedana“.

Tom prilikom, Albaneze je otkrio da je bivši premijer preuzeo pet dodatnih resora, koje su već imali drugi ministri, a da većina nije bila svesna tog poteza.

Inače, lider Zelenih Adam Band je pisao predsedniku Predstavničkog doma Miltonu Diku, tražeći da se predlozi generalnog advokata upute Parlamentarnom odboru za imenovanja.

Povodom slučaja Morison, vlada ima opciju da pokrene predlog za osudu tokom sednice sledećeg meseca.

Ta akcija, koja bi osudila tajne radnje bivšeg premijera, mogla bi da ponuka neke od Morisonovih ministara, koji su javno i privatno izrazili svoje razočaranje, da glasaju za ovu osudu.

Međutim, sem činjenice da bi oba doma parlamenta mogla da zabeleže neslaganje s Morisonovom odlukom, to ne bi imalo značajan uticaj na njega.

Premijer Albaneze je ranije najavio da namerava da pokrene istragu o imenovanjima. Sada se sa time zvanično složila i celokupna vlada.

– Kabinet je utvrdio da će biti potrebe za istragom. Dobro ćemo razmisliti o tome kakva treba da bude struktura te istrage, što će se zasnivati na savetima koje dobijem od Odeljenja premijera i kabineta – rekao je Albaneze.

Kako je naglasio, istraga će morati da ispita šta se dogodilo i kakve su bile implikacije tih odluka, zatim, da li postoje neka pravna pitanja koja su pokrenuta.

Zato bi u tom slučaju vlada potražila nekoga sa ozbiljnom pravnom pozadinom da pokrene istragu.

– Treće, potrebno je sagledati buduću reformu, kako da osiguramo da se to ne dešava u budućnosti. Što će reći, da donesemo preporuke za to, s tim da ne mogu da predvidim da li će sve preporuke vlada i prihvatiti – istakao je Albaneze.

Imenovanja iz predostrožnosti

Bivši premijer Morison je u saopštenju rekao da je generalni advokat ponovo potvrdio da su imenovanja legalna i da ne postoji dosledan proces za objavljivanje odluka o imenovanju.

– Odluke su donete u vanrednim okolnostima s kojima sam se borio, i samo sam nastavio da se krećem napred. Nismo se zadržavali na takvim odlukama, posebno na onima donetim iz predostrožnosti, jer su sve vreme bile u stanju mirovanja – istakao je Morison.

Opozicija prihvatila savet

Glavni državni advokat u senci, Džulijan Lizer iz Liberalne stranke, rekao je da je opozicija prihvatila savet generalnog advokata.

On je naglasio da će raditi s vladom na svim razumnim predlozima, kako bi se pružila jasnoća u procesima i poboljšala transparentnost u ministarskim imenovanjima.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here