Novi soj korona virusa XBB.1.5 ili popularno nazvan kraken, zarazniji je od svih dosad, upozorenje je koje je stiglo od Svetske zdravstvene organizacije.
Naziv kraken stručnjaci su ovoj podvarijanti soja omikron dali po morskom čudovištu iz legendi, odnosno po džinovskom oktopodu koji je vukao brodove na dno i ubijao mornare. Otkriveno je da na proteinima šiljka ima 14 novih mutacija, što znači da lakše zaražava ljude koji već imaju imunitet na koronu, bilo kroz vakcinaciju ili preležanu bolest.
Kada je ova podvarijanta u pitanju, podložniji su infekciji, ali ne i ozbiljnoj kliničkoj slici. Odnosno kako navode stručnjaci, “rođak” je omikrona i relativno blag kao i prethodnik.
Virusolog dr Ana Gligić ukazuje da pojava novog soja potvrđuje njene ranije procene da će svet morati da nauči da živi sa korona virusom.
– Repovi kovida, vidimo, postoje i dalje će se vući, a tu je najvažnija njihova patogenost. Znamo da je ona kod SARS-a bila dva odsto, a kod MERS-a 32 odsto, što govori koliko su razlike u smrtnosti ljudi velike kod različitih virusa. Kad je reč o novoj podvarijanti COVID-19, još uvek malo znamo o njoj i ne možemo znati kako će se kretati u smislu patogenosti. Ipak, sudeći prema ponašanju ovog virusa u prirodi i prenošenju s čoveka na čoveka, očekujem da će slabiti i dalje – kaže dr Gligić i podseća na njenu raniju izjavu da je ovaj virus, ulaskom u organizam čoveka ušao u slepu ulicu i da će sudbina tog virusa zavisiti od protoka vremena i njegove žilavosti.
Da nema razloga za zabrinutost u smislu panike, smatra epidemiolog Branislav Tiodorović, koji ukazuje da u Srbiji prema broju obolelih i nažalost još uvek umrlih, taj broj se povećava lagano.
– Virus pogađa pre svega one koji imaju komorbiditete, teške hronične bolesnike, koji nisu potpuno vakcinisani ili su nevakcinisani – kazao je on i dodao da je potrebno individualno se pridržavati svih mera zaštite.
Ipak, dr Marija van Kerkhov iz SZO je zabrinuta zbog velike zaraznosti ove povarujante, jer, kako je rekla, “što više prilike virus ima da se širi to će više prilike imati i za promene i mutacije”.
Ova podvarijanta virusa se ozbiljno proširila u Americi, a ima ga i u zemljama EU, Nemačkoj, Francuskoj, Španiji, Holandiji, Irskoj. Pojavio se i u Velikoj Britaniji, gde je zdravstvenim radnicima naloženo nošenje maske, a ostalima da rade od kuće kad god mogu i da drže socijalnu distancu kako se ne bi zdravstveni sistem našao u “riziku od kolapsa”. Krakena ima u Singapuru i Indiji, kao i u Australiji…
Njegovo ubrzano širenje, Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti vidi kao posledicu sposobnosti da izbegne zaštitu imunog sistema koju su pružile prethodne infekcije virusom kovida ili vakcinacija.
Najzaraženiji radno sposobni
U Srbiji kraken za sada nije registrovan. Međutim, pozitivnih na virus ima i to, kako je rekao direktor Doma zdravlja Savski venac Zoran Bekić, najviše među radno sposobnim stanovništvom.
U toj zdravstvenoj ustanovi se, prema njegovim rečima, na ovaj virus testira 70 do 85 osoba dnevno, a oko 30 odsto pregledanih je pozitivno.
– Oko 25 odsto njih su starije dobi, i imaju najteže kliničke slike. Među pozitivno testiranim bude jedno do dva deteta nedeljno – kazao je i dodao da je moguće povećanje broja inficiranih posle zimskog raspusta.