Srbija ne može da dozvoli da Kosovo postane članica Ujedinjenih nacija, kako su to predložile Nemačka i Francuska istakao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u svom obraćanju građanima proteklog vikenda, obelodanivši da je na stolu predlog dve najveće evropske sile o kome mora da se razgovara, jer bi, kako je rekao, bilo neodgovorno “predlog baciti kroz prozor”.
– Suština predloga Nemačke i Francuske je da Srbija dopusti ulazak KiM u sve međunarodne institucije i organizacije, uključujući i UN, za šta bi dobila brzi ulazak u EU i verovatno značajnu ekonomsku korist, za Srbiju je i zbog Ustava i ne samo zbog Ustava neprihvatljivo da Kosovo bude članica UN i to će imati posledice – rekao je Vučić i objasnio da je najveća greška Srbije bila što je prihvatila da pitanjem konačnog statusa Kosmeta rukovodi EU.
Sagovornici “Vesti” ističu da je pred Srbijom težak period, ali da je međunarodnoj zajednici apsolutno jasno da Kosovo nije na pradaju.
Veljko Odalović, predsednik Komisije za nestala lica Vlade Srbije ističe da je Srbiji isporučena “nečasna ponuda”.
– Evropska unija bi pritiscima koje vrši i ponudama Srbiji htela da pokrije svoju sramotu i tako završi prljav posao u koji se uplela. Međunarodna zajednica je postala svesna da se stvarajući lažnu državu zaglibila u blatu, pa bi da primora Srbiju na samoubistvo. Kosovo je sve, samo nije nešto što je na prodaju i to međunarodna zajednica odlično zna. Ali, umesto da počnu da traže rešenja koja bi bila prihvatljiva i za Albance i za Srbe, oni bi da završe svoj prljav posao mada su svesni da su modeli prodaje teritorija opasna igra vatrom. Uostalom, zašto od Rusije ne traže isto – ironično pita Odalović i dodaje da je najveći apsurd što EU pokušava da Srbiji nametne rešenje oko koga čak ne postoji saglasnost ni među svim njenim članicama.
– Oni su već 23 godine u tom svom brlogu koji su sami napravili. Kosovo je njihov brlog i ako misle da to mogu parama da reše onda treba da sačekaju nekoga ko će na to pristati, a ja duboko verujem da u ovoj Srbiji niko ko ima iole ozbiljnog kredibiliteta ne želi ni da priča na ovu temu, a kamoli da se pogađa – zaključuje Odalović.
I nekadašnji predsednik Koordinacionog tela za KiM Vlade Srbije, Nebojša Čović predlog Francuske i Nemačke ocenjuje kao “nepristojnu ponudu”.
– Od 2000-te godine sam se naslušao raznoraznih ponuda, a oni nam sada obećavaju nešto što će se možda dogoditi 2030. godine, a sve uz neku imaginarnu finansijsku pomoć. Pa većina investicija koja stiže u Srbiju ne dolazi njihovom zaslugom, već našeg rukovodstva, ali i zbog interesa onih koji investiraju. Naravno, na taj način se razvija i naša privreda, ali krajnje je nepristojna ponuda kada pomislite da je sve na prodaju, pa tako i 17 odsto naše teritorije. Niko sa sigurnošću ne zna kakva će biti sudbina EU za deset godina, da li će uopšte postojati, a vidimo da ni za SAD to nije ključno pitanje, već isključivo da se NATO sačuva po svaku cenu – ističe Nebojša Čović.
NATO gomila snage na KiM
Predsednik Srbije upozorio je da se na Kosovu gomila sve više oružanih snaga NATO.
– Amerikanci povećavaju vojno prisustvo na KiM, dolazi 300 novih vojnika iz Ilinoisa, oni kažu da dolaze da dodatno zaštite teritorijalni integritet i suverenitet Kosova. Problemi na KiM su takvi da imamo provokacije Albanaca kroz policijske jedinice, a onda poseban psihološki pritisak, kao 6. oktobra – dolazak velikog broja britanskih vojnika na sever, da se vidi kakva je to moć – ukazao je Vučić.
Podla igra Evrope
Vučić je najavio da bi na komitetu ministara 2. ili 3. novembra Savet Evrope mogao da donese odluku o početku procedure prijema Kosova u Savet Evrope.
– Oni čekaju da mađarski član napusti biro komiteta, da uđe litvanski – rekao je i dodao da unapred znamo šta su sve isplanirali.
– Politika naše zemlje je da mogu da nam uzmu sve, da nam urade sve, mi ćemo da se borimo svom snagom, politički i pravo, da čuvamo svoje granice i teritorijalni integritet – naglasio je Vučić.
Bez sankcija Rusiji
Vučić je podsetio da Srbija ne uvodi sankcije Rusiji zbog cene gasa ili njihove podrške u Savetu bezbednosti.
– Ovo radimo zbog poštovanja međunarodnog javnog prava i zbog poštovanja sebe i elementarnih moralnih principa jer znamo šta su sankcije nama radile – naveo je Vučić i poručio da kada je reč o sankcijama Rusiji rukovodimo se svojim interesima i nikom ništa ne dugujemo.
Veće plate i penzije
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je još nekoliko nekoliko ključnih prioriteta zemlje u budućnosti među kojima su finansijska i energetska stabilnost. Najavio je da će penzije, zaključno sa januarom, biti veće od 20,2 i 20,8 odsto, te da će prosečna penzija u Srbiji iznositi oko 322 evra, a da će plate u javnom sektoru biti veće za 12,5 odsto, dok će to povećanje u vojsci iznositi 20,5 odsto.
Prema njegovim rečima, nivo stranih investicija do kraja godine iznosiće od 3,65 do 3,9 milijardi evra i biće blizu ili više od prošlogodišnjeg rekorda.
Građani ne moraju da brinu ni zbog energetske krize, jer Srbija ima najveće rezerve gasa u istoriji, odnosno 380 miliona tona gasa u skladištima u Mađarskoj i 284 miliona tona u Banatskom dvoru. Vučić je naveo i da se Hrvatska pokazala kao nepouzdan snabdevač naftom, zbog čega će Srbija kupovati 20 odsto skuplju iračku naftu.
– Brzo ćemo krenuti da radimo naftovod kako bi se priključili na naftnu mrežu naših mađarskih prijatelja. Krenućemo i u brze razgovore sa drugim partnerima u regionu – rekao je predsednik i dodao da je za izgradnju naftovoda do Mađarske potrebno između 18 i 24 meseci, a da je plan i da se izgradi naftovod prema Severnoj Makedoniji i luki Drač.
Snaženje vojske
Predsednik je najavio i nova ulaganja u Vojsku Srbije i saopštio da je potpisao naredbu za sve naše fabrike da 20 odsto proizvoda mora biti ostavljeno Srbiji i našoj vojsci.
– Preko Jugoimport SDPR-a počeli smo ulaganja veća od 100 miliona evra u deo naše namenske industrije, a uložićemo još stotine miliona evra u modernizaciju naših kapaciteta, zato što je jasno da će sukobi u svetu dugo trajati – naglasio je Vučić.
Orban odbio zahtev Britanaca
Vučić je rekao da mu je Viktor Orban ispričao da su od njega Amerikanci i Britanci tražili 1999. da kopnenim putem napadne Srbiju zbog KiM i zapitao kako sada od Srbije očekuju poverenje i veliku ljubav.
– Tako je 1999. Mađarska trebalo da kopnom napadne Srbiju, potvrdio mi je Orban i rekao da smem to da javno kažem. Klinton i Britanci su to tražili od njega, da napadne sa severa Srbiju da bi mogli da nam razvuku snage sa KiM na Vojvodinu, što je odbijao i pomogao mu je u tome da odbije taj pritisak u Beloj kući Gerhard Šreder – preneo je Vučić.
Dodaje da je Orban otišao u Veliku Britaniju tim povodom i imao razgovore sa Tonijem Blerom i posle sa Margaret Tačer.
– Tačer mu je, kada je otvorila vrata, rekla – mnogo mi smeta to što si odbio da napadneš Srbiju, zato će više britanskih vojnika da pogine – preneo je Vučić Orbanove reči.