"Sve mere predsednice Republike Kosovo će biti u skladu sa Ustavom Republike Kosovo i zakonima na snazi i nakon kosntituisanja Skupštine predsednica će u Skupštinu poslati i predlog o mandataru za sastav Vlade Kosova", navodi se u saopštenju.
Među pravnim stručnjacima na Kosovu ima različitih mišljenja o tome ko treba da bude kandidat za predsednika vlade i Skupštine Kosova – Demokratska partija Kosova koja je osvojila najviše glasova na izborima ili koalicija nekoliko opozicionih stranaka koje zajedno imaju više mandata od DPK.
U međuvremenu Jahjaga je početkom prošle sednice dobila intepretaciju Ustavnog suda prema kojem mandat za formiranje Vlade prvo treba da dobije partija ili predizborna koalicija koja je osvojila najviše mesta, odnosno u konkretnom slučaju DPK.
Ako u prvom pokušaju madatar ne uspe da obezbedi potreban broj od 61 glasa za formiranje Vlade onda mandat za drugi pokušaj može dobiti partija koja je druga po redu po broju dobijenih mandata.
Međutim, Ustavni sud nije isključio mogućnost da DPK i u drugom pokušaju dobije mandat za sastav Vlade.
Ako se u oba pokušaja ne obezbedi dovoljan broj glasova za formiranje Vlade onda je predsednica Kosova dužna da zakaže nove vanredne parlamentarne izbore.