Postoje veliki izgledi da novi koronavirus postane sezonska bolest, rekao je vodeći američki naučnik i dodao da je hitno potrebno pronaći vakcinu i efikasan način lečenja.
Dr Entoni Foči, imunolog, direktor Nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti i naučni savetnik Bele kuće, rekao je na brifingu za novinare da virus počinje da se ukorenjuje u južnoj hemisferi gde dolazi zima.
– Sada vidimo da u južnoj Africi i zemljama južne hemisfere imamo slučajeve koji se pojavljuju kad oni ulaze u zimu. Ako se kod njih dogodi velika epidemija, onda je neizbežno da će se i kod nas opet pojaviti i na to moramo biti spremni – rekao je Foči.
Doktor smatra da treba da se radi na razvijanju vakcine, brzom testiranju i pripremanju kako bi ona bila dostupna za iduću sezonu.
Trenutno postoje dve vakcine koje se koriste u kliničkim ispitivanjima na ljudima, jedna u SAD i jedna u Kini, i ona bi mogla biti na tržištu za 12 do 18 meseci. Takođe se istražuju načini lečenja – neki novi lekovi i lekovi namenjeni u druge svrhe, uključujući antimalarijske lekove hlorokin i hidroksihlorokin.
Američki predsednik Donald Tramp nedavno je objavio na tviteru da bi kombinacija hidroksihlorokina i azitromicina – antibiotika Sumamed-a koji je 1980. otkriven u Plivi, mogla biti delotvorna u lečenju bolesti Covid-19 koju izaziva novi koronavirus. Medicinska zajednica je odbacila Trampovu tezu.
Dr Foči je upozorio da se radi o koktelu lekova čije je pozitivno delovanje za sada potvrđeno samo neslužbeno kroz pojedinačna iskustva, a ne u nekim opsežnijim istraživanjima.
Informacija o mogućoj efikasnostii ova dva leka zasnivaju se na iskustvima kineskih lekara u lečenju obolelih u Kini i na francuskoj studiji objavljenoj nedavno u stručnom časopisu “International Journal of Antimicrobial Agents”.
Studija, u kojoj je učestvovalo 30 obolelih od Covid-19, pokazala je da hidroksihlorokin skraćuje i ublažava simptome i da su efekti najbolji kada se uzima u kombinaciji s antibiotikom azitromicinom. Problem studije je, između ostalog, to što je napravljena na malom i nereprezentativnom uzorku.
– Znam da ćemo Covid-19 uspešno suzbiti, ali stvarno moramo biti spremni za drugi ciklus – zaključio je Foči.
Njegove izjave ukazuju na to da virusu više odgovara hladnije vreme nego topli i vlažni uslovi, što se pokazalo u nekim preliminarnim istraživanjima. Smatra se da je razlog tome to što tokom hladnog vremena virusne kapljice ostaju duže u vazduhu, a imunitet je slabiji.
Još jedan mogući razlog je brže razgrađivanje virusa na toplijim površinama, verovatno zbog toga što se zaštitni sloj, lipidna ovojnica virusa, brže isušuje.
Ne hvala.. nek se vakcinišu onaj ko je izmislio koronu i vakcinu protiv nje !!!