Oko stotinu članova folklornog ansambla KUD Kolo iz Minhena sa četiri grupe igrača ni u vreme širenja virusa korona nije mirovalo, nego su se okupljali, vežbali i pripremali za najavljene nastupe. Nažalost, situacija se toliko izmenila da su oni teška srca primili otkaz šest ugovorenih velikih nastupa do kraja godine. Dva koncerta bila su dogovorena kao nastupi pred nemačkom publikom. Kad se zna da deca i mladi vežbaju da bi javno nastupali i pokazali šta su naučili, onda je razumljivo da nije nimalo lako, kaže za “Vesti” Aleksi Maliću, umetnički rukovodilac folklornog ansambla i narodnog orkestra.
– Prolazimo kroz vreme sasvim drugačije u odnosu na raniji period, pogotovo prethodnih sedam godina kako radim sa KUD Kolo. U izmenjenim uslovima uz jasne preporuke o ponašanju u uslovima pandemije virusa korona i mi smo se prilagodili i ponašamo se onako kao što to čine članovi nemačkog sportskog kluba SV Minhen 1880
s kojim delimo prostor. Većina naših članova je školski raspust provela u Minhenu, nije se putovalo u zavičaj u Srbiju i Republiku Srpsku pa smo i tokom jula održavali probe, koje su trajale kraće vreme, a na njima je bilo manje članova -ističe Malić, koji je profesor muzikolog.
Ovo društvo je dobilo nedelju kao dan za održavanje proba u dvorani koja ima 150 kvadratnih metara. U tom prostoru se vežba uz poštovanje svih mera u uslovima epidemije virusa korona, počev od nošenja maski do održavanja propisanog razmaka među igračima. Tako se svake nedelje od 12 časova pa do uveče vežbalo sa igračima. Iako je bio školski raspust a nije se mnogo putovalo u rodni kraj, ipak oko 20 posto članova nije dolazilo na probe, što Malić opravdava ličnim razlozima.
-Ipak, kako su deca sa roditeljima ostala u Minhenu i za vreme školskog raspusta, neki roditelji doveli su decu kod nas da se upišu u društvo. Većinu njih vodio je motiv da im deca ne zaborave srpski jezik, ali i da uče naše narodne igre i time na najbolji način utroše slobodno vreme. Tako smo mi u julu imali upis novih članova, što je jedna od retkih pozitivnih posledica pandemije virusa korona – kaže Malić.
KUD Kolo ima četiri igračka sastava – rekreativni, u kome su roditelji dece, dečji, pripremni i izvođački, zatim veliki narodni i dečji orkestar koji zbog manjeg broja članova nisu imali problema u vežbanju i redovnom okupljanju. Sve u svemu, Kolo nije stalo niti odustalo od osnovne namere da decu i omladinu i u uslovima epidemije virusa korona uči igranju srpskih narodnih igara i sviranju srpske narodne i izvorne muzike. U ovom društvu se nadaju da će doći vreme kada će javno nastupiti i pokazati sve što je naučeno u vreme korone.
Probe u manjim grupama
U uslovima virusa korona članovi Kola vežbaju korake pojedinačno i u manjim grupama.
– Ni u izmenjenim uslovima nismo hteli da dozvolimo da se skrnavi naša folklorna tradicija i da se raznim improvizacijama menja nešto što je naš prepoznatljiv znak. Srpska narodna kola se igraju grupno, dakle ne u parovima kao što je to slučaj u nekim drugim kulturama. Zna se kako se igraju naša kola i tako će biti i dalje izvođena iako se vežbaju koraci pojedinačno, s određenim razmakom među igračima. Postoje jasni standardi i mi od toga ne odstupamo. Pitanje je kada će biti prilika da održimo neki javni nastup jer se situacija brzo menja kao i propisi i pravila ponašanja, što poštujemo – naglašava Malić.
Koncert orkestara
U Kolu razmišljaju kako bi mogli da održe koncert velikog narodnog i dečjeg orkestra. To ne bi bio problem zbog manjeg broja članova oba orkestra, pa je moguće obezbediti propisano rastojanje na sceni.
– Veći problem je obezbediti odgovarajući prostor jer su sve školske dvorane trenutno zatvorene za ovakve sadržaje. Kod organizacije koncerta broj posetilaca je ograničen pa i o tome mora da se vodi računa – kaže Aleksa Malić.
Maske obavezne i na ulici
Od prošlog četvrtka u Bavarskoj su uvedene restriktivnije mere ponašanja u uslovima širenja virusa korona. U centru Minhena, na Marienplacu, Karlsplacu ili Štahusu, Sendlinger placu, pešačkim zonama u Kaufinger štrase i Sendlinger štrase, kao i na Viktualien marktu obavezno je nošenje maske. Ko prekrši ovo pravilo sleduje mu novčana kazna od 250 evra. Nije dozvoljeno okupljanje većeg broja od pet osoba, a ranije je bilo 10.
Za sva privatna i porodična okupljanja u zatvorenom prostoru, kao što su venčanja, rođendani, sahrane dozvoljeno je maksimalno 25 osoba a ranije je bilo 100, dok je na otvorenom prostoru dozvoljeno prisustvo 50 osoba, a ranije je bilo 200.