Konzumiranje ultraprerađene hrane (UPF) povećava rizik od prerane smrti, pokazala je najnovija međunarodna studija, koja je ponovo skrenula pažnju na ovaj problem i obnovila debatu o neophodnosti suzbijanja ovakvih namirnica, prenose danas britanski mediji.
Studija je utvrdila da oko 14 odsto slučajeva prerane smrti u Engleskoj može da se pripiše nezdravoj hrani, što je najveći procenat od svih zemalja obuhvaćenih istraživanjem, piše “Gardijan”.
Unošenje prekomernih količina gotovih obroka, kolača i hleba povećava rizik da neko umre pre 75. godine, pokazalo je istraživanje objavljeno u časopisu “American Journal of Preventive Medicine”.
Konzumiranje UPF povezano je sa više od 124.000 slučajeva prerane smrti godišnje u SAD, dok u Engleskoj zbog toga svake godine umre 17.780 ljudi. Istraživač Eduardo Fernandes Nilson iz brazilske fondacije “Osvaldo Kruz” navodi da je veoma štetno i uzimanje aditiva poput zaslađivača i veštačkih aroma.
Istraživanjem su obuhvaćeni SAD, Britanija, Brazil, Kanada, Kolumbija, Čile i Meksiko. Stopa smrtnosti je viša u zemljama u kojima populacija konzumira najveće količine ultraprerađene hrane.
U Engleskoj je procenat stanovništva koje je konzumiralo UPF u periodu od 2018. do 2019. iznosio 53,4 odsto, a u SAD 54,5 posto. Konzumiranje ovakve vrste hrane povezano je sa rizicima od nastanka srčanih oboljenja i kancera, upozorili su istraživači.
Portparol britanskog Ministarstva zdravlja izjavio je da su već preduzete mere poput onih da se ukine reklamiranje brze hrane za decu putem televizije i interneta, kao i da lokalne vlasti mogu da blokiraju aplikacije za poručivanje brze hrane u školama.