Američka isporuka oružja Ukrajini sada je zakonski omogućeno, ali i dalje zavisi od Obamine odluke koji želi da pomoć ograniči samo na opremu kao što su radari, panciri i oprema za izviđanje.
"Jednoglasno usvojen zakon pokazuje našu čvrstu rešenost da branimo suverenitet Ukrajine", rekao je republikanski senator Bob Korker, koautor zakona.
Portparol Bele kuće Džoš Irnest nije naveo da li će Obama potpisati zakon, ali je američki predsednik juče rekao da bi bilo kontraproduktivno pooštriti sankcije Rusiji bez saglasnosti Evropske unije.
Zakon predviđa da Vašington može Kijevu da pošalje protivtenkovsku municiju, bespilotne letelice, opremu za komunikaciju. Kongres je za tu pomoć odvojio 350 miliona dolara za naredne tri godine.
Zakon takođe predviđa sankcije protiv ruskog giganta Gasproma u slučaju da ne isporuči gas Ukrajini ili nekoj članici NATO-a, kao i druge sankcije u oblasti finansija i bankarstva.
Moskva je odmah izrazila duboko žaljenje zbog američkog zakona, koji je prošao "bez rasprave i istinskog glasanja", saopštilo je rusko Ministarstvo inostranih poslova.
Kijev je međutim pozdravio "istorijsko" izglasavanje tog zakona u Vašingtonu i pozvao EU da razmotri mogućnosti dodatnih sankcija Moskvi.
Ukrajina već mesecima traži vojnu pomoć, a njen ministar odbrane Stepan Poltorak izjavio je da će 2015. godine biti regrutovano 40.000 vojnika, odnosno dvostruko više u odnosu na mobilizaciju na početku krize. Uz to će 10.500 vojnika biti angažovano po ugovoru.