Sociolog i politički analitičar Artan Muhadžiri ocenjuje da je za Albance na Kosovu nezamislivo da konačni sporazum između Prištine i Beograda bude postignut bez aktivnog učešća SAD, ističući da današnji razgovori koordinatora za dijalog Skendera Hisenija u Vašingtonu imaju za cilj da se istakne uloga američke administracije u nastavku dijaloga.
Muhadžiri takođe dodaje i da odlazak Hisenija u Vašington ima dvostruki značaj.
– Prvo, u ime kosovske vlade Hiseni želi da potvrdi svim stranama uključenim u dijalog da su Sjedinjene Američke Države fundamentalni saveznik Kosova i da u tom smislu neće biti nikakvih promena. Kao drugo, Hiseni nastoji da pridobije naklonost i podršku kosovskih građana, koji prema globalnim istraživanjima javnog mnjenja tradicionalno važe za narod koji je najviše proamerički orijentisan i koji ima nesumnjivo poverenje u američku administraciju, pa je s toga nastavak dijaloga Kosova i Srbije bez aktivnog učešcha SAD je gotovo nezamisliv – naglašava Muhadžiri.
On dalje navodi da se od početka 90-ih godina nijedan veliki međunarodni projekat ili važan sociopolitički sporazum u regionu nije finalizovao bez suštinske saradnje između SAD i EU. S tim u vezi kaže da je iluzorno pomisliti da ovog puta može biti drugačije, odnosno da EU može sama da vodi i okonča dijalog Kosova i Srbije.
– Evropska Unija nema ni simbolički kapital, ni pragmatični potencijal da sama uspešno završi ovaj poduhvat na relaciji Kosovo – Srbija i zato intenzivirani pokušaji u ovom smeru poslednjih nedelja, više liče na formalna odmeravanja snaga, nego na kvalitativno koncipirane ideje. Bez detaljne racionalne i realistične obrade gotovo bezbrojnih pitanja, od istorijsko-političkih do ljudskih i jako emocionalnih, neće biti nikakve verovatnoće za završni sporazum između Kosova i Srbije – kaže Muhadžiri.
Na kraju podvlači da su očekivanja od postizanja konačnog sporazuma između Kosova i Srbije sa svih strana velika, pogotovo zbog neprekidnih “populističkih izjava političara” i zato će biti potrebna, kako dodaje, “izvanredna volja i enormni pritisci, uz pragmatična obećanja i konkretne podsticaje”, da bi se ovaj istorijski dogovor postigao.
Ko je pa sad ovaj, i ko mu je dao tu titulu “politički analitičar”, ako ona opšte postoji!Pun mi je kufer več svih tih eksperata, analitičara i bivših ovo i ono, koji prosipaju pamet, kao seljak žito kroz pocepan džak!