Evropska komisija odlučila je danas definitivno da uvede kompenzacijske carine na uvoz baterijskih električnih vozila proizvedenih u Kini na razdoblje od pet godina.
Istraga izvršnog tela EU je utvrdila da proizvođači električnih vozila u Kini imaju nepravednu prednost zbog državnih subvencija, a na štetu evropskih proizvođača.
Pored postojeće carinske stope od 10 odsto, od četvrtka se uvode dodatne carine u rasponu od 7,8 odsto do 35,3 odsto.
Na vozila američkog proizvođača Tesla proizvedena u Kini dodatna carina biće 7,8 odsto, za kineske proizvođače BYD, Geely i SAIC 17, 18,8 i 35,3 odsto.
Dodatna carinska stopa od 35,3 vredeće za sve druge proizvođače u Kini koji nisu hteli da sarađuju u istrazi, a za kompanije koje su učestvovale 20,7 odsto.
Komisija najavljuje da će paralelno nastaviti raditi sa Kinom na pronalaženju alternativnih rešenja kompatibilnih sa pravilima WTO koja bi bila delotvorna u rešavanju problema utvrđenih istragom.
Takođe ostaje otvorena za pregovore o cenovnim obavezama sa pojedinačnim izvoznicima, što je dopušteno prema pravilima EU i WTO.
Odluka o definitivnom uvođenju dodatnih carina doneta je nakon što početkom ovog meseca predlog nije dobio potrebnu kvalifikovanu većinu, odnosno glasove najmanje 15 država članica u kojima živi najmanje 65 odsto stanovništva EU.
Za predlog Komisije bilo je 10 članica, 12 je bilo uzdržano (među njima i Hrvatska), a pet protiv, uključujući Nemačku koja se pribojava da bi kineska odmazda mogla da ugrozi njenu automobilsku industriju.
S obzirom da su SAD i Kanada uveli carine od 100 odsto na kineska električna vozila, a proizvodni kapacitet kineskih proizvođača dvostruko je veći od tržišta EU, postoji opravdana bojazan da bi evropsko tržište bilo preplavljeno jeftinijim kineskim električnim vozilima.