"To je moja moralna odgovornost. I oni koji su otvoreno vodili antikampanju protiv vakcinacije trebalo bi da preispitaju svoju odgovornost. Jer, pozivati ljude u vreme vanredne epidemiološke situacije da se ne vakcinišu na samoj je granici krivične odgovornosti. To treba razmotriti na više nivoa, prvenstveno na Sudu časti", rekao je Kon.
On je istakao da nije nezadovoljan dosadašnjim odzivom na vakcinaciju, ali smatra da je nedovoljno, te da vakcinisanje bar 500.000 ljudi do polovine januara i još toliko do kraja meseca, može da ublaži veliki talas gripa.
"Ako je virus dosad, u dva ’’talaščića’’, napao oko pet odsto stanovništva Srbije i uzeo čak 47 života, pravi epidemijski udar mogao bi da bude čak pet, šest puta jači i da zahvati trećinu stanovništva", upozorio je Kon.
On je za beogradske "Večernje novosti" rekao da se očekuje da bi pravi epidemijski udar mogao da počne sredinom januara i trajao bi osam sedmica, sve do sredine, pa možda čak i do kraja marta.
Kon je izrazio uverenje da bi Srbija potrošila svih tri miliona doza vakcine, koliko je i kupljeno, samo da nije bilo negativne kampanje, te upozorio da "ćemo ako nema masovne vakcinacije, imati prirodnu selekciju i visoku smrtnost, koju vakcinacijom možemo da izbegnemo".
"Bezbednost vakcine se uopšte ne dovodi u pitanje. Istu vakcinu koju smo mi kupili u Evropi dosad je primilo više od 8,5 miliona ljudi. Švedska je vakcinisala više od 61 odsto stanovništva i ne registruje nove smrtne slučajeve od gripa. Zašto bismo mi ostali nezaštićeni?", rekao je Kon.