Tokom proteklih sedam godina, došlo je do poboljšanja u gotovo svim oblastima poslovnog okruženja, a najveći napredak ostvaren je u oblasti inspekcija, građevinskih dozvola, zakona o radu i parafiskalnih nameta, pokazala je osma godišnja poslovna anketa USAID-ovog Projekta saradnje za ekonomski razvoj.
Predstavljajući rezultate ankete, koja obuhvata stavove 1.000 preduzeća o poslovnom okruženju u Srbiji, direktor USAID Projekta saradnje za ekonomski razvoj Džozef Lauter istakao je da je u 2019. godini većina kompanija zadovoljna izmenama u regulativi koje su doprinele smanjenju rizika u poslovanju, 74 odsto pohvalilo je javnu administraciju, a 64 odsto složilo da je mogućnost učešća privrede u reformama regulative porasla.
Više od polovine anketiranih preduzeća, 53 odsto, optimistično je kada je u pitanju povećanje poslovnog prihoda, a 35 odsto kompanija očekuje da će povećati broj zaposlenih. Izazovi su dalje unapređenje u oblasti parafiskalnih nameta, poreza i doprinosa na zarade, sive ekonomije i pristupa finansijskim sredstvima, kao i edukacije o mogućnostima finansiranja putem kapitala i investicionih fondova.
„U svim oblastima poslovanja koje anketa obuhvata, primećuje se kontinuirani napredak i beleže pozitivne ocene poslovne zajednice”, rekao je Kajl Skot, ambasador SAD u Srbiji. Mala i srednja preduzeća, kao glavni pokretač privrede, treba da teže modernizaciji i digitalizaciji poslovanja, jer je to preduslov da opstanu i budu konkurentnija na globalnom tržištu.
Prema rečima Skota, anketa potvrđuje da postoji prostor za poboljšanje sposobnosti preduzeća da obezbede finansiranje i to je oblast u kojoj je potrebno da USAID nastavi zajednički rad sa svojim srpskim partnerima.
Miroslav Miletić, savetnik predsednika Privredne komore Srbije, rekao je da su rezultati ove ankete korisni za izradu strategija, kao i za određivanje prioriteta za reforme koje će doprineti napretku srpske privrede. PKS je osnovala Centar za digitalizaciju, u kojem su obučena 43 eksperta. Isti model digitalizacije, koja je jedan od uslova konkurentnosti na inostranom tržištu, primenjuje se i u komorama Zapadnog Balkana.
Podrška Privredne komore Srbije u internacionalizaciji u prethodnom periodu realizovana je kroz organizaciju više od 400 međunarodnih događaja, 100 foruma na kojima je učestvovalo 20.000 preduzeća i održano 15.000 B2B razgovora.
USAID-ova Osma godišnja poslovna anketa, koja daje nalaz promena u poslovnom okruženju, pristupu izvorima finansiranja i konkurentnosti kompanija, za period od 2013. do 2019. godine, sprovedena je u saradnji sa Privrednom komorom Srbije i agencijom Ipsos Strategic Marketing.