Kolumbijci u ratu sa Srbima

0

Izrešetan na ulici: Telo Gorana Stavrića
 

Ubistva u Boliviji Gorana Popovića (39), bivšeg pripadnika crvenih beretki i tigrova Željka Ražnatovića Arkana, i Gorana Stavrića u Peruu, policije tamošnjih zemalja povezale su sa zaplenom oko tri tone kokaina vrednog 60 miliona dolara u Čileu. Ta droga preneta je iz Bolivije i inspektori smatraju da je pripadala moćnom kolumbijskom narko-baronu koji je rešio da se obračuna sa srpskom mafijom, ali ne otkrivaju kakva je bila njihova uloga u tom poslu.
Huan Karlos Ramos, šef policije u bolivijskom gradu Santa Kruzu, gde je u internet kafeu ubijen Popović, rekao je da je on pisao poruku na jeziku "sličnom ruskom". Ubica mu je prišao i ispalio tri metka u glavu, a onda pobegao sa saučesnikom koji ga je na ulici čekao na motociklu.
Identitet Popovića utvrđen je naknadno na osnovu otisaka prstiju jer je kod sebe imao lažna dokumenta na ime David Eterović Melgar. Za to vreme na uglavnom pustom putu u brdima oko Santa Kruza pronađeno je još jedno telo belca s rukama u lisicama. Muškarac od oko 40 godina ubijen je sa šest metaka u grudi i četiri u ruke. Bolivijska policija sumnja da je možda opet žrtva Srbin i grozničavo se radi na identifikaciji.

Goran Popović

Santa Kruz je najveći grad Bolivije od oko 1,7 miliona stanovnika. Nalazi se na putu koji vodi iz džungle velike kao Poljska sa svega oko 300.000 ljudi. Tu su 80-ih godina prošlog veka prodrli kolumbijski narko-karteli. Oni su u to vreme izmestili deo proizvodnje zbog pritiska kolumbijske i američke vojske koje su im uništavale polja. Bolivija je bila idealna i zato što je pritisnuta ekonomskim nedaćama davala državljanstvo svakome ko ima novca.
Bolivijske vlasti su u sukob sa srpskim plaćenicima narko-kartela došle u maju 2010. posle ubistva Bojana Bakule (28), Saše Turčinovića (40) i Predraga Čankovića (35), kao i trojice Bolivijaca. Oni su bili telohranitelji narko-kralja Vilijama Rozalesa Suareza otetog u tom napadu kod grada San Ramon u provinciji Santa Kruz. Suarez se našao na meti kolumbijskih narko-kartela, jer je predstavljao snažnu konkurenciju.

Tela pobijenih Srba 2010. godine
 

Otkriveno je da su ubijeni Srbi prekaljeni vojnici, a da u Boliviji verovatno boravi još 50 njihovih nekadašnjih saboraca. Pošto je predsednik Evo Morales tada bio u Španiji, Alvaro Garsija Linera, potpredsednik Bolivije, posle sastanka sa Generalštabom naredio je premeštanje krupnih vojnih jedinica u provinciju Santa Kruz kako bi se izborili sa plaćenicima. Potpredsednik je tada naveo da su ugrozili integritet državne teritorije, da kontrolišu puteve, podmićuju sudije i policajce.

 

Masakr u džungli
Istražitelji ubistva trojice Srba 2010. uhapsili su trojicu telohranitelja koji su ostali nepovređeni u napadu zbog sumnje da su znali šta se sprema i da su kolonu vozila narko-kralja Rozalesa Suareza naveli na zasedu u džungli. Uhapšen je i policijski poručnik Dagne Paz Mendoza, osumnjičen da je učestvovao u napadu i da je lično svezao Srbe, pre nego što su mučeni i ubijeni.
Vojska je helikopterima nadletala oblast i na kraju je na granici s Brazilom uhapšen bivši policijski poručnik Orlando Arauho, zvani El Čoko, koji je komandovao ubicama kod San Ramona. On, međutim, nije hteo da oda nalogodavce masakra, a od pomoći nisu bili ni svedoci, pošto su se dvojica od njih doslovno onesvestila od straha prilikom suočenja.

 

Bratstvo s Merčepovim zločincem
Goran Stavrić u Limi je ubijen dok je bio u društvu s bivšim merčepovcem Igorom Mikolom, koji je u bekstvu od 2005. kad je osuđen na pet godina zatvora zbog zločina u Pakračkoj poljani. Nakon nekoliko dana skrivanja Mikola se predao policiji.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here