Posle duge pauze zbog epidemije korona virusa u velikoj sali dvorca Perhtoldsdorf u istoimenom mestu pokraj Beča, Srpski kulturni centar “Stevan Mokranjac” iz austrijske prestonice održao je tradicionalni koncert “Mokranjac sa prijateljima”. Na koncertu, koji je zbog pandemije otkazivan prethodne dve godine, učestvovali su i folklorni ansambli iz drugih delova Austrije. “Mokranjcu” su se na bini pridružili igrači KSD Bambi iz Beča, KUD “Jovan Jovanović Zmaj” iz Solenaua i KUD Ostrog iz Linca. Ansambli su publiku oduševili gotovo do perfekcije uvežbanim koreografijama, a pesmom i igrom sve u sali “proveli” kroz različite delove Srbije.
Rasprodate karte
Svečani koncert “Mokranjac sa prijateljima” bio je rasprodat danima ranije, a publika je posle dužeg vremena mogla da uživa u srpskom folkloru. Umeće su predstavili dečji, prvi i veteranski ansambli koji su jedva dočekali priliku da stanu na scenu i razviju kolo. Od pesama i igara iz Bačke, Šumadije, do Negotina, Bele Palanke, Vranja, Bujanovca, pa čak i Kumanova, izvezena je zlatna nit srpske tradicije, običaja i kulture.
Saša Božinović, potpredsednik “Mokranjca”, izrazio je zadovoljstvo što je njegovo društvo imalo priliku da pokaže i još jednom dokaže zašto je najbolje u Evropi. Milorad Runjo, umetnički rukovodilac “Mokranjca” je odlično organizovao koncert.
– Zadovoljstvo je što posle dve godine ponovo možemo da organizujemo nastupe, a nama je najvažnije što smo tokom pandemije uspeli da sačuvamo decu na okupu, nisu nam se osuli ansambli – ističe Runjo.
Aleksandar Stanković, predsednik Austrijskog saveza srpskog folklora i čelnik KSD Bambi, ističe da je koncert zapravo jedan istorijski momenat, s obzirom na to da KSD Bambi i SKC “Mokranjac” 10 godina nisu imali nijedan zajednički nastup ili koncert, a da nije bio takmičarskog tipa.
– Od 2019. godine uspeli smo da nađemo zajednički jezik, da se pomirimo, shvatili smo da ne postoje razlozi da ne nastupamo zajedno, da ne veličamo zajedno našu tradiciju i kulturu i tim pomirenjem uspeli smo da napravimo jedan novi početak za našu kulturu u Austriji, za čitav folklor – rekao je Stanković.
Napor nije uzaludan
Pored igrača, veliku želju za manifestacijama, priredbama i nastupima imaju i koreografi, ljudi čiji su veliki trud i energija uloženi u svaku tačku programa, oni su ti koji znaju kako ansambl diše dok izvode uvežbane pokrete. Vladan Radojković, jedan od poznatih bečkih koreografa, kaže da su manifestacije važne kako bi deca pokazala šta su radila, da vide da sav njihov znoj u sali, rad sa koreografima i umetničkim rukovodiocima nije uzaludan i prazan, već da to neko vidi, prepoznaje, nagradi aplauzom.
– Bez toga, kao da ne radimo ništa – izričit je Radojković.
Na pitanje kako su klubovi uspeli da opstanu posle kovid krize koja se odužila, odgovara da su uspeli najviše zahvaljujući upravama, umetničkim rukovodiocima i koreografima koji su konstantno održavali kontakt sa igračima preko društvenih mreža.
– Pokušavali smo da se viđamo i u prirodi, trudili se da ne budemo usamljeni u tom periodu i uspeli smo – rekao je Radojković.
Jaka volja igrača
Ukazao je da je, ipak, zbog ograničenja i korona virusa, mnogo vremena izgubljeno – kompletne dve generacije izgubljene su kada je reč o smotrama i takmičenjima, ali i dodao da je sada sve polako krenulo da se vraća u normalu.
– Samo da se tako nastavi, da u klubovima može da se radi i dalje – dodaje.
Prema njegovim rečima, postoji volja kod igrača, mada je, priznaje, jedno vreme bila prisutna i apatija.
– Bilo je i apatije, trebalo je uložiti napor i ubrizgati tu energiju u decu, da se ponovo pokrenu. Bili su umrtvljeni, navikli da ne idu u školu, da sede kod kuće, gledaju u kompjutere, dok su im zdrave stvari bile nepristupačne – rekao je Radojković.
Međutim, ako je suditi po zajedničkom koncertu, apatiju su igrači ostavili iza sebe, pokazujući da su i te kako spremni i raspoloženi za nove nastupe, priredbe i takmičenja.
Gosti iz Niša
Koncertu je prisustvovala i delegacija Grada Niša koju je predvodila gradonačelnica Dragana Sotirovski, a odazvali su se i predstavnici austrijskih vlasti. Saša Božinović je gradonačelnici Niša uručio i prigodan poklon. Sotirovski je domaćinu uzvratila poklonom, a prethodno je u prostorijama “Mokranjca” sa našim ljudima koji rade u Austriji razgovarala o mogućem povratku u otadžbinu i predstavila mogućnosti za posao i razvijanje biznisa u najvećem gradu na jugu Srbije.
Nošnje stare 100 godina
SKC “Stevan Mokranjac” je osnovan 1998. godine, a odlikuju ga pre svega brojni i verni članovi, zatim širok repertoar koreografija i pune prostorije raznih nošnji. Ovo društvo je na evropskim smotrama gotovo uvek bilo u vrhu, a u više navrata na samom tronu.
Više od 300 članova različitog uzrasta angažovano je u okviru ansambla narodnih igara i pesama (pet sekcija), pevačke grupe, narodnog orkestra i dramske sekcije.
U svom fundusu narodnih nošnji, od kojih je većina originalna, a neki primerci imaju i više od 100 godina, imaju i verne replike kostima. I za to su nagrađivani na mnogim takmičenjima. “Mokranjac” čak ima i sopstvenu radionicu za izradu narodnih nošnji, što je prava retkost u dijaspori.
Smotra nam je neophodna
Aleksandar Stanković ukazuje da je za opstanak klubova, želju mladih da se posvete folkloru, pa samim tim i očuvanju jezika i kulture u dijaspori, od izuzetnog značaja da naša udruženja u Austriji mogu ponovo da održavaju priredbe i koncerte. Upravo to je, dodaje, i razlog zbog kojeg je odlučeno da se 26. marta organizuje 37. smotra folklora u Austriji, iako su čak i iz Asocijacije evropskog folklora postavili pitanje svrsishodnosti održavanja te manifestacije, kada ove godine nema Evropske smotre.
– Rekao sam im jednostavno i kratko – ako to ne uradimo, zaboraviće deca zbog čega sve to rade, zašto vežbaju – rekao je Stanković.
Prema njegovim rečima, Smotra upravo daje mogućnost deci da vide šta su njihovi vršnjaci iz drugih pokrajina uradili, da se uvere da postoji još neko ko se time bavi, ko uživa u folkloru i da bi i oni trebalo to da nastave da rade.
– Ako to ne uradimo, mnoga društva će nam se ugasiti jer deca neće više imati interesovanje da se bave folklorom – upozorio je Stanković.
Koncert je, ipak, pokazao da želja i interesovanje za folklorom ne manjka.
– Radujem se što su, odmah po ublažavanju epidemioloških mera, društva bila spremna bila da obnove rad i organizuju manifestacije. Ovde se tražila karta više, jer je ovakav koncert neophodan, zato što je potrebno ljudima, ne samo igračima, već i roditeljima, svim poštovaocima kulture i tradicije. Bukvalno je koncert odmah rasprodat i to je razumljivo – rekao je Stanković.