Pri kraju godine Kulturno-umetničko društvo Soko iz Minhena održava poseban koncert na kome nastupaju svi folkloraši i to je na određen način “podvlačenje crte” u dvanaestomesečnom angažovanju i aktivnostima.
Tako je u dvorcu Nimfenburg u dvorani Hubertus više od 250 posetilaca pratilo program članova ovog društva u okviru koga su nastupili igrači četiri folklorna sastava, ženska i muška pevačka grupa uz muzičku pratnju narodnog orkestra KUD “Sveti Sava” iz Banjaluke.
Program su vodili Goran Kavržić na srpskom i Olivera Miljanić na nemačkom jeziku, a otvorio ga je prilog Vladana Jočića, dopisnika RTS iz Pariza, koji je govorio reči pesme “Marko Kraljević i soko” i uputio pouke i poruke članovima KUD Soko iz Minhena.
Na sceni u Hubertus dvorani smenjivali su se članovi četiri grupe igrača: školica folklora, dečji, pripremni i izvođački ansambl izvodeći narodne pesme i igre u živopisnim narodnim nošnjama raznih delova Srbije, kao što su Leskovac, Lepenica, Užice, Toplica, splet igara iz južne Srbije i Vesele šopske igre.
Kako je to postalo uobičajeno na ovakvim manifestacijama, najviše aplauza i simpatija zaradili su najmlađi igrači koji su imali veliku podršku braće, sestara, vršnjaka, roditelja, baba i dedova. Posebno je bila zanimljiva šaljiva koreografija koju u klubu nazivaju pastorala u izvođenju troje folkloraša posle pauze od 10 godina, iako je bila na repertoaru društva.
Ženska i muška pevačka grupa nastupile su u dva bloka, pevajući odvojeno i zajedno uz pratnju narodnog orkestra ili bez muzike. Nešto manje od tri sata zanimljivog i kvalitetnog programa posetioci su izvođače nagrađivali aplauzima i glasnom podrškom, što je ujedno bio znak da je rukovodstvo KUD Soko potvrdilo i ovim godišnjim koncertom da je jedinstveno u Minhenu po načinu rada, organizaciji i prezentovanju u ovoj sredini, ali i izvan Minhena i Bavarske.
Važan angažman
Posebno je značajan angažman da se organizuju zajednički programi sa gostima iz Srbije i Republike Srpske, kao što je to bilo sa nastupima guslarke Bojane Peković, etno-grupe Trag, piscima i pesnicima, istoričarima i teolozima. Završnica programa koji je imao 20 tačaka pripala je igračima pripremnog i izvođačkog ansambla koji su premijerno izveli koreografiju “Igre iz topličkog kraja” Miloša Vulovića, prvaka nacionalnog ansambla Kolo iz Srbije. Poslednja tačka programa bio je zajednički nastup ženske i muške pevačke grupe sa članovima narodnog orkestra iz Banjaluke.
Prigodni pokloni
Roditelji dece koja igraju u folkloru KUD Soko posle završetka godišnjeg koncerta prigodne poklone uručili su članicama ovog društva koji pripremaju i uvežbavaju igrače. To su Tamara Hrabal, umetnički rukovodilac pripremnog ansambla, Radoslavka Sladoje, predsednik KUD Soko i umetnički rukovodilac starije dečje grupe, i Tatjana Melezović, umetnički rukovodilac mlađe dečje grupe. Na kraju treba reći da je godišnji koncert KUD Soko iz Minhena bio pravi kulturni događaj u čijoj pripremi i organizaciji su radili članovi nedavno izabrane, ali i ranije uprave društva. Uspešno je urađen veliki posao, i to na ekskluzivnom mestu u dvorcu Nimfenburg u kome je gostovalo i nastupalo malo naših društava i pojedinaca. Zbog svega toga može se reći da je godišnji koncert događaj koji će se dugo pamtiti i pominjati.
Značaj povezivanja
Siniša Gajić, osnivač i donedavno predsednik KUD Soko, ističe značaj povezivanja sa uglednim umetnicima, muzičarima, književnicima i kulturnim stvaraocima iz Srbije i Republike Srpske. Tako je bilo i na godišnjem koncertu kada su u goste pozvani članovi narodnog orkestra KUD “Sveti Sava” iz Banjaluke: šef orkestra Dejan Pandža (harmonika), Lara Matić i Luka Vidović (violine), Boris Drinić (harmonika), Aleksandar Rujević (bas gitara), Aleksandar Todić (gitara) i David Čegar (klarinet i saksofon).