Manifestacija Miholjski susreti sela posvećena očuvanju seoske tradicije i kulture održana je u selu Vrtogoš kod Vranja. Smotra je okupila predstavnike 12 sela i ponudila je bogat kulturno-umetnički program i brojna takmičenja.
Nakon otvaranja, usledio je folklorni nastup u kojem su učestvovali učenici OŠ “1. maj” iz Vrtogoša, koji je imao za cilj dramski prikaz običaja ovog vranjskog sela. Posle igranja kola, održane su raznovrsne kreativne radionice kojima su prikazana bogatstva juga Srbije u kulturno-umetničkom i gastronomskom smislu, sve sa primesama običaja i tradicije.
Otvarajući manifestaciju, gradonačelnik Vranja Slobodan Milenković potencirao je da su sela čuvari našeg nasleđa, tradicije i kulture i izrazio zadovoljstvo što se ove godine manifestacija održava u Vrtogošu, čija je, kako je kazao, “istorija ispisana rodoljubljem i posvećenošću tradicionalnim vrednostima”.
– Na naše veliko zadovoljstvo, ova manifestacija prerasla je u tradiciju i priliku za povezivanje sela i jačanje međusobne saradnje. Upravo dokaz za to je učešće 12 sela u organizaciji ovogodišnjih Miholjskih susreta – rekao je Milenković.
Manifestacija se završila dodelom nagrada najuspešnijim učesnicima. Pokrovitelji manifestacije su Ministarstvo za brigu o selu i Grad Vranje, a organizator Kulturno-obrazovni centar Vranje. Pre Vrtogoša Miholjski susreti sela održani su prethodnih godina u Donjem Žapskom, Katunu i Pavlovcu.
Kulinarska takmičenja
Na Miholjskim susretima sela održana su i takmičenja u pripremanju gulaša i tradicionalnih jela. Takmičile su se domaćice iz sedam sela vranjskog kraja, a za pripremu najboljeg gulaša nadmetalo se i ekipno, uz učešće 20 timova. Održana su i takmičenja za decu i odrasle pod nazivom Igre bez granica, nakon kojih se pristupilo dodeljivanju nagrada zaslužnima. Na smotri su, takođe, prikazana i brojna druga jela tipična za ovaj deo Srbije, uključujući tu trljanicu, proju, razne vrste sireva i drugih slanih jela na kojima su odrastale generacije.
Vojnički pasulj
I pripadnici Vojske Srbije dali su doprinos manifestaciji, pripremom čuvenog vojničkog pasulja u kome su posetioci uživali. U okviru Miholjskih susreta sela u Vrtogošu mogla se videti i postavka stare mehanizacije i prepariranih životinja.